Analiza 5. kola Super lige Srbije

Vikend koji je iza nas obeležilo je dosta zanimljivih dešavanja na superligaškim terenima, iako su se najviše komentarisala dešavanja sa meča između Crvene Zvezde i Donjeg Srema, ne bi se smele zanemariti ni ostale utakmice koje su u ovom kolu odigrane.

O utakmici koja je odigrana na “Marakani” ne treba puno govoriti, dosta toga je već rečeno. Fudbaleri Crvene zvezde su još jednom izneverili svoje navijače, a interesantno je da je bod Donjem Sremu obezbedio Stefan Aškovski, igrač Partizana, koji je u ovoj sezoni na pozajmici u timu iz Pećinaca. Na konferenciji za novinare nakon meča, šef stručnog štaba Slaviša Stojanović i portparol kluba Marko Nikolovski uputili su izvinjenje navijačima Crvene zvezde zbog prikazanog na terenu, a Nikolovski je prisutne novinare zamolio da ne postavljaju pitanja šefu stručnog štaba Crvene zvezde, uz obrazloženje da nema potrebe da se više bilo šta komentariše u vezi ovog meča.

Na Banjici su “Građevinari” upisali prve bodove u ovoj sezoni, a strelac je bio devetnaestogodišnji ofanzivac Andrija Pavlović. Utakmicu je sudio Nenad Đokić, koji nije dodelio nijedan žuti karton, ali je igrač gostiju, Filip Knežević uspeo da napravi veoma neinteligentan potez u 70. minutu meča, kada je pri vođstvu domaćih od 1:0, udario glavom igrača domaćih, Nemanju Mihajlovića, i sasvim zasluženo pokazan mu je put u svlačionicu. Prema nekim informacijama, nakon utakmice, Radmilo Ivančević, šef stručnog štaba Kragujevčana, ponudio je ostavku, ali rukovodstvo Radničkog 1923 je nije prihvatilo pa će on i dalje biti trener ovog kluba.

U Užicu je oko 10.000 ljudi uživalo u meču između domaće Slobode i Partizana, koji je odigran u noćnom terminu. Utakmicu je sudio najbolji srpski sudija, Milorad Mažić, a iako je kod igrača Slobode postojala velika želja, ipak nisu uspeli da ponove uspeh iz avgusta 2011. godine, kada su na svom terenu porazili crno-bele sa 2:1. U prvom poluvremenu Sloboda je dobro stajala, pa nije bilo većih šansi ni na jednoj strani. Nije prošlo mnogo od znaka za početak drugog poluvremena, a Partizan je poveo golom mladog Andrije Živkovića. Sloboda je pokušavala da stigne do izjednačenja, a najozbiljniju priliku imali su u 60. minutu kada je Vasilić odlično šutirao sa tridesetak metara, ali je mreža gostiju ostala netaknuta. U 81. minutu Kojić je povećao prednost crno-belih, da bi samo dva minuta nakon toga Pilipović postigao gol nakon greške Vladimira Stojkovića. Do kraja meča rezultat je ostao nepromenjen, nakon ovog meča Sloboda je na poslednjem mestu sa samo dva osvojena boda, dok je Partizan na deobi prvog mesta sa Čukaričkim.

Duel između OFK Beograda i niškog Radničkog obeležili su protesti gostiju, kako za vreme, tako i nakon utakmice, zbog odluka koje je donosio glavni arbitar, što previše i ne čudi kada se zna da je utakmicu sudio čuveni Majo Vujović. OFK Beograd je na debiju novog trenera Zlatka Krmpotića slavio sa 2:1. “Romantičari” su poveli iz penala u 26. minutu golom Damjanovića, vođstvo je povećano autogolom Živkovića u 35. minutu, dok je poraz Nišlija ublažio Saša Stojanović u 50. minutu sa bele tačke.

Ivanjičani su na svom terenu pretrpeli poraz od Čukaričkog, koji ove sezone pruža odlične partije. Strelci za goste bili su Slavoljub Srnić i Nikola Stojiljković. Momak koji je u ovom meču platio danak neiskustvu, bio je golman Javora, i član mlade reprezentacije, Đorđe Lazović. Mogao je Lazović dosta bolje da reaguje kod golova koje je primio njegov tim, a od primljenog prvog gola moglo se čuti dosta uvreda sa tribina na njegov račun, što se nikako ne može opravdati ma o kakvom kiksu da se radi. Sigurno je da je Lazović golman koji ima perspektivu, i da će trener Bogićević znati da vrati njegovo samopouzdanje koje je nakon ovog meča izuzetno poljuljano.

Vojvodina je na svom terenu porazila Novi Pazar sa 2:1, moglo bi se reći sasvim zasluženo. Imali su gosti svoje šanse, ali su Alivodić i Škuletić na vreme doneli vođstvo od dva gola prednosti svom timu, a Novopazarci su tek par minuta pred kraj susreta uspeli da ublaže poraz preko Nemanje Arsenijevića iz jedanaesterca. Na konferenciji za štampu nakon meča, Marko Nikolić, trener domaćih, rekao je dosta toga o dešavanjima i atmosferi u klubu, a malo toga pozitivnog se moglo čuti, pa je pitanje šta će se sve dalje dešavati u ovom klubu.

Spartak je u Jagodini doživeo treći ovosezonski poraz. Jagodinci su poveli već u 15. minutu iz prve ozbiljnije prilike, a strelac je bio mladi reprezentativac, Aleksandar Pešić. U 52. minutu meča, u strelce se ponovo upisao Aleksandar Pešić, za udvostručenje prednosti Jagodine, nakon te situacije, trener gostiju Kurćubić je sve karte bacio u napad, ali je rezultat ostao nepromenjen – 2:0. Nakon ovog meča, Spartak je 12. sa četiri boda, dok je Jagodina na 8. mestu sa tri boda više.

U Kruševcu su remizirali timovi koji su se prošle sezone takmičili u nižem rangu, a ponovo se tačnim pokazalo nepisano pravilo da kada propustiš nekoliko stopostotnih šansi sledi kazna. Meč je počeo tvrdo, ispitivanjem snaga, sve do 40. minuta se u većini situacija vodila rovovska borba na sredini terena, a onda je Mirosavljević odlično pronašao Gavrića na drugoj stativi koji je postigao pogodak za vođstvo Napretka od 1:0, a tim rezultatom se i otišlo na odmor. Na samom početku drugog dela igre Obradović je propustio odličnu priliku za poravnanje rezultata. Ponovo su domaći imali inicijativu i stvarali šanse, ali je strelac prvog pogotka, Gavrić, u nekoliko situacija bio neprecizan. I kao što to obično ide, u nadoknadi vremena, Vladimir Đilas, napadač Voždovca, nakon centaršuta sa leve strane glavom pogađa mrežu Napretka za veliko slavlje igrača i navijača gostiju. Visoku ocenu od većine posmatrača ovog meča dobio je Stefan Babović, novo pojačanje Voždovca, a u dresu “Zmajeva” debitovao je i Dejan Milovanović, bivši igrač Crvene zvezde, koji je u igru ušao u 77. minutu. Nakon ovog meča, Napredak se nalazi na 6. mestu sa sedam bodova, dok je Voždovac na 10. mestu na tabeli Super lige Srbije sa bodom manje.