Analiza 7. kola Super lige

Iza nas je osam mečeva, u kojima smo mogli videti dosta golova, dosta dobrih poteza, u izuzetno zanimljivim utakmicama, ali je ovo kolo u odnosu na prethodno slično po jednom podatku – ni jedna pobeda gostiju.

Da počnemo od meča u Užicu, gde smo videli i najlepši pogodak u ovom kolu, u režiji Miloša Žeravice. Fudbaleri Slobode zabeležili su prvu pobedu u ovogodišnjem  prvenstvu i tako poslednje mesto na tabeli prepustili ekipi Rada sa Banjice. Meč je, kao i uvek, kad su u pitanju Sloboda i Radnički 1923, privukao veliki broj posetilaca, koji su imali i šta da vide. Kragujevčani su izjednačili golom Kovačevića u 65. minutu, ali je trijumf Slobodi doneo Japanac Okuno, koji je pogodio mrežu protivnika nakon odličnog solo prodora. Sporni detalj sa ovog meča predstavlja nedosuđeni jedanaesterac u korist gostiju, koji je na SOS kanalu, u emisiji “Crna tačka” okarakterisan kao greška glavnog arbitra. Dosta su Kragujevčani tokom i posle meča imali da prigovore sudiji, ali bodovi su ostali u Užicu, a igračima Radničkog ostaje da se što bolje pripreme za naredno kolo i veoma bitnu utakmicu protiv Voždovca.

Odavno navijači Crvene zvezde nisu videli partiju svog tima sičnu onoj koju su pružili na meču protiv Spartak. Pet pogodaka, het-trik Mrđe i što je za crveno-bele najbitnije – nova tri boda. Krenuli su fudbaleri Crvene zvezde agresivno od samog početka, što se isplatilo već u 11. minutu kada je Mrđa glavom matirao, na današnjem meču totalno indisponiranog Aleksića. Nakon samo sedam minuta Mrđa se ponovo upisao u strelce iskoristivši odbijenu poklon-loptu golmana Aleksića. Gostujući igrači se tako reći nisu ni oporavili od šoka a usledio je novi hladan tuš nakon samo četiri minuta, tačnije u 21.minutu Crvena Zvezda stiže do prednosti od 3:0 a Mrđa do svog trećeg pogotka. U drugom poluvremenu opada tempo i težište igre je prebačeno na sredinu terena. Ipak, nova šansa za domaćine u 53. minutu i opet za Dragana Mrđu koji je sa pet metara pokušao da postigne atraktivan pogodak “petom”, ali lopta odlazi u gol-aut. Imali su i gosti dobru priliku preko Miloša Džugurdića pri rezultatu 3:0, ali je u tom trenutku rezultat ostao nepromenjen. I kada su svi na stadionu pomislili da će Zvezda braniti rezultat tako nije mislio napadač Dauda koji je u 79. minutu prelepim pogotkom sa 20-ak metara doneo novo slavlje pristalicama domaćih – 4:0. U 85. minutu dosuđen je slobodan udarac na 27 metara od gola koji maestralno izvodi Nenad Miliijaš i postavlja konačnih 5:0 za Crvenu zvezdu.

Iako je bilo dosta zanimljivih utakmica, epitet derbija kola poneo je meč koji je odigran u Novom Sadu između Vojvodine i beogradskog Partizana. Kada je, nakon šestog kola, Partizan “pobegao” Crvenoj Zvezdi na velikih šest bodova, mnogi su počeli da se utrkuju u ocenama kako je šampionska trka maltene rešena, naviknuti valjda na dominaciju Partizana iz prethodnih šest godina. Ipak, nakon gostovanja Partizana u Novom Sadu, stvari su se dosta promenile, trijumfom Vojvodine od 2:1 bodovna razlika između večitih rivala je smanjena, a moglo bi se reći da se u trku za prvo mesto uključila i Vojvodina koja bi, ukoliko trijumfuje u zaostalom meču šestog kola protiv niškog Radničkog mogla doći na samo bod od prvog mesta. U meču na stadionu “Karađorđe” domaći su poveli golom Škuletića, rezultat je ubrzo poravnao Kojić, ali je radost Novosađanima doneo autogol Marka Živkovića, koji je, na svoju žalost zatresao sopstvenu mrežu za veliko slavlje tima koji vodi Marko Nikolić.

Posle pobede nad Crvenom zvezdom ekipa Voždovca doživela je na gostovanju u Pećincima pravi debakl izgubivši sa čak 3:0 od ekipe kojoj je ovo prvi trijumf u ovoj sezoni Jelen Super lige. Najpre je Sinđić u 15. minutu doveo domaće u vođstvo da bi samo šest minuta kasnije Goran Janković povisio rezultat na 2:0. Bio je ovo veliki šok za trenera Nenada Lalatovića i ekipu Voždovca. U 23. minutu sledi novi šok za goste jer je Nikolić dobio drugi žuti karton i sudija mu je pokazao put u svlačionicu. Probao je trener Voždovca da sa tri izmene u periodu od 60. do 73. minuta popravi stanje na terenu, ali to mu to nije uspelo. Tačku na ovaj meč stavio je pozajmljeni igrač Partizana, Stefan Aškovski postigavši pogodak u 79.minutu utakmice. Utisak je da su igrači Voždovca previše “poleteli” nakon pobede u meču sa Crvenom zvezdom, a to im se u ovom meču obilo o glavu. Da li će Voždovčani uspeti da izvuku pouke iz ovog meča i isprave to u narednim utakmicama ostaje da vidimo.

U Kruševcu su ljubitelji fudbala imali priliku da gledaju duel dva nova Superligaša. Ekipa Čukaričkog je do ovog kola bila neporažena uz skor od četiri pobede i dva remija. Najzaslužniji za pobedu domaćina (2:1) bili su Mirosavljević i Milošević koji su postigli golove u 59. i 77.minutu a sa ovim golom iskusni Nenad Mirosavljević izbija na “čelo” liste strelaca Super lige sa pet pogodaka. Jedini strelac za goste bio je Filip Stojković u prvom minutu sudijske nadoknade vremena.Napredak je meč završio sa deset igrača jer je u 90.minutu posle drugog žutog kartona isključen igrač Obeng Regan.

Nakon par kola je svima bilo jasno da će se popularni “Građevinari” ove sezone grčevito boriti za opstanak u elitnom društvu. Imali su gosti solidan rezultat u gradskom derbiju sve do 87.minuta kada je defanzivac OFK Beograda Planić zatresao mrežu gostiju. Posle ove utakmice Rad je ostao “zakovan” za dno tabele, dok su “Romantičari” na desetom mestu sa devet osvojenih bodova.

O meču u Jagodini ne treba previše pričati, poveli su domaći sa 1:0, golom Miloša Lepovića, ali je porazu gostiju najviše “kumovao” glavni arbitar Dejan Santrač, koji je, između ostalog, poništio čist pogodak Novopazaraca u 92. minutu. Pazarci su dosta negodovali, ali bodovi ostaju u Jagodini, zasluženo ili ne, najbolje znaju oni koji su meč posmatrali iz realnog ugla.

Fudbaleri niškog Radničkog odneli su bod iz Ivanjice, a najzaslužniji za to bio je Sead Hadžibulić koji je rezultat poravnao u 85. minutu (1:1). Poveli su Ivanjičani u 75. minutu golom Sotirovića, ali na veliku žalost domaćih pristalica nisu uspeli da sačuvaju tu prednost, a tim Dragojuba Bekvalca je sigurno bio zadovoljan postignutim rezultatom i bodovnim saldom nakon sedmog kola.