Analiza 8. kola Super lige

Iza nas je, možda i najinteresantnije kolo od početka sezone 2013/14. Osamnaest golova u osam mečeva, “večiti” bez pobede …

Ovaj put krećemo od poslednjeg meča koji je u ovom kolu odigran. Čukarički je sa 2-0 savladao Crvenu zvezdu, koja je još jednom razočarala svoje pristalice. Samo što je meč počeo, tačnije u 17-oj sekundi Čukarički je poveo. Odličan prodor Slavoljuba Srnića, koji je bio brži od odbrane Crvene zvezde, poslao loptu ka drugoj stativi, gde se našao Nikola Stojiljković i bez većih problema zatresao mrežu Bajkovića. Moglo bi se reći da su glavni tragičari u ovom meču Omega i Martinović, koji je zamenjen već u 17. minutu meča na Banovom Brdu. Crvena zvezda je, odmah nakon primljenog gola mogla do izjednačenja, ali je prečka bila “saveznik” domaćih nakon šuta Pečnika. Od tog trenutka nije bilo previše šansi, gosti nisu uspeli da odgovore na agresivnost fudbalera Čukaričkog, a kako je vreme prolazilo, u redovima crveno-belih je nervoza bila sve više prisutna. U 72. minutu Slavoljub Srnić je imao stopostotnu priliku ali je šutirao pored gola, da bi četiri minuta kasnije postavio konačan rezultat nakon fantastičnog proigravanja kapitena, Igora Matića. Stiče se utisak da je Čukarički sasvim zasluženo slavio, u taboru gostiju kao najveće razoarenje se gleda na iskusnog Martinovića, dok su među domaćima bez sumnje junaci braća Srnić, pogotovo Slavoljub koji je upisao asistenciju i pogodak.

Spartak predvođen novim trenerom Kanatlarovskim došao je do tri važna boda. Slavili su “Golubovi” sa 2:1, a meč su obeležile sporne situacije. Gosti su najviše protestovali kod drugog gola Spartaka gde smatraju da je kapiten Subotičana, Vladimir Torbica bio u nedozvoljenoj poziciji. Bilo je dosta priča i izjava u štampi, u nekima se čak najavljuje istupanje iz lige tima iz Pećinaca. Ipak, za Spartak su u ovoj utakmici tri boda najbitnija, i zahvaljujući ovoj pobedi nalaze se na 11. mestu Super lige sa 10 osvojenih bodova, dok Donji Srem ima 6 bodova i nalazi se u zoni ispadanja.

U Kragujevcu je Radnički 1923 otvorio utakmicu na najbolji mogući način. Beljić je postigao gol iz penala, Voždovac ostao sa igračem manje. Ali ni to nije bilo dovoljno igračima Radničkog da upišu tri boda. Voždovac je preuzeo inicijativu i već posle par dobrih napada došao do izjednačenja. Kada se očekivalo da u drugom poluvremenu Radnički preuzme terensku inicijativu to se nije dogodilo, iako je Radnički igrao sa igračem više još od 8. minuta. Voždovac je znalački sačuvao svoj gol i u nekoliko prilika mogao čak i do celog plena. Po svemu sudeći, u Radničkom ima previše problema unutar kluba koji su se u velikoj meri odrazili na rezultate u prethodnom periodu, jedni od onih koji su to iskoristili, bili su Voždovčani koji iz Kragujevca nose zaslužen bod.

U Nišu su remizirali Radnički i Jagodina, a najlepši momenat na meču bio je prelep pogodak Aleksandra Trišovića, povratnika u srpski fudbal. Strelac za goste bio je Miloš Lepović, a Nišlije su imale dosta primedbi na suđenje. Ostaje pitanje, kako to da se u većini slučajeva klubovi žale na suđenje u mečevima protiv Jagodine, i kako to da uvek sudijske “greške” idu u korist Jagodinaca. Radnički je od 35. minuta igrao sa igračem manje, jer je isključen Vladan Pavlović, isključenje je zaradio i šef stručnog štaba domaćih Dragoljub Bekvalac, dok je u redovima gostiju isključen Mohamed El Monir u sudijskoj nadoknadi vremena.

Javor je pokvario rođendansku atmosferu crno-belih pred 6.000 gledalaca u Humskoj. Kako je tekao meč gosti su mogli i do sva tri boda. Na kraju, merže su ostale mirne. Prvih trideset minuta domaći su vezali par šansi, polu-prilika, ništa vredno pomena. Javor  je bio čvrst u odbrani gde su Đokić i Milović gospodarili situacijom. U drugom delu poluvremena Javor se oslobađa pritiska I sve češće je pred golom Partizana. Pre isteka regularnog toka Kojić ima odličnu šansu, jedan na jedan sa Lazovićem, ali loptu šalje pored gola. U drugom poluvremenu Rašović pojačava napad, ulazi Fofana koji ubrzava igru i pojačava napad s’ boka. Centaršuteve u kazneni prostor Javora lako rešavaju Milović i Đokić, dok na drugoj strani rezerviste menjaju standardni Veselinović, Vidić i Radivojević i gosti postaju sve opasniji. Najbolje prilike su imali Alempijević, koji se našao oči u oči sa Stojkovićem i pogodio spoljni deo mreže, Veselinović, koji je odbijenu loptu golmana, posle šuta Sotirovića, primio na 15 metara i poslao je pored stative u gol-aut. Za kraj meča Lazović pravi “bravuru” i odličan udarac Luke iz srca šesnaesterca rešava prebacivanjem lopte preko prečke,  čime donosi veliku radost Ivanjičanima i bod sa gostovanja aktuelnom šampionu.

Fudbaleri Vojvodine savladali su ekipu Rada u Beogradu sa 1:2 (1:1). Utakmica je, iz bezbednosnih razloga, odigrana na stadionu “Obilića“, na Vračaru, što je godilo Novosađanima koji na Banjici nisu slavili od sezone 1997/98. Strelci su bili Alivodić i Kosović za Vojvodinu, dok je za domaćina pogodio Vitas. Ovom pobedom Novosađani su izbili na drugo mesto na tabeli, sa bodom zaostatka za vodećim Partizanom, dok Rad ostaje na poslednjem mestu sa samo četiri boda. Sledi dvonedeljna pauza u šampionatu, a Novosađani u sledećem kolu na “Karađorđu” dočekuju Slobodu, dok će “Građevinari” gostovati u Ivanjici.

Novi Pazar i Napredak odigrali su nerešeno – 1:1. Poveli su gosti u 5. minutu meča, golom Bajića, a kapiten Novog Pazara, Emir Lotinac poravnao je u 36. minutu na 1:1, što se kasnije ispostavilo i kao konačan rezultat. Novi Pazar je dominirao sve vreme susreta, ali sreća je u ovom meču okrenula leđa Pazarcima. Čak tri puta su domaći pogodili stativu, Vidaković u prvom poluvremenu, a Arsenijević i Jelić u drugom. Iako se celo drugo poluvreme igralo na polovini Napretka to nije bilo dovoljno za pobedu i slavlje oko 6.500 gledalaca na tribinama Gradskog stadiona u Novom Pazaru.

Dinamičan je bio susret u Užicu, sa dosta prilika i uzbuđenja na obe strane. I u ovom susretu je bilo dosta primedba na deljenje pravde glavnog arbitra. Najzapaženiji u timu gostiju bio je Jovan Damnjanović, koji se mrežu Slobode pogodio dva puta i jedan je od najzaslužnijih za bod koji je OFK Beograd osvojio u ovom kolu. Rezultatom ne mogu biti nezadovoljni ni domaći, obzirom na to da su od 18. minuta igrali sa igračem manje, jer je direktan put u svlačionicu pokazan Darku Lovriću. Slobodi je ovo sedmi bod u ovoj sezoni, i u prvenstvenu pauzu odlaze na poziciji broj 13, dok su “Romantičari” na 10. mestu sa tri boda više.