Crvena Zvezda: Prokletsvo sudijske nadoknade (VIDEO)

Navijači Crvene Zvezde nisu imali mnogo prilike u 21. veku da se raduju uspesima svog kluba u evro kupovima. Poslednjih godina, kada Zvezdu potresa ozbiljna finansijska i rezultatska kriza, uspeh u Evropi nije realno ni očekivati, ali imala je Crvena Zvezda velikih mečeva, u kojima nisu imali sreće a ni koncentracije u finišu. Često su crveno-beli gubili važne evropske mečeve u sudijskoj nadoknadi, a neki od njih su ih kasnije koštali plasmana u Ligu Šampiona, Ligu Evrope, ali i prezimljavanja u Evropi, ma koliko to sa ove tačke gledišta delovalo miljama daleko. Evo i pet najvećih Zvezdinih poraza u sudiijskoj nadoknadi vremena koje, verujem, navijači i dan danas pamte:

1. Liga UEFA, grupna faza: Strazbur – Crvena Zvezda 2-2  13. decembar 2005.

Crvena Zvezda se te sezone takmičila u okviru grupne faze Lige Uefa, u grupi E, u kojoj su još bile ekipe Bazela, Rome, Tromsa i Strazbura. Posle poraza na praznoj Marakani od Bazela 1-2, i hladnog tuša u Norveškoj 1-3, usledila je pobeda nad Romom u Beogradu od 3-1, ostala je nada da se u poslednjem kolu pobedom u Francuskoj nad Strazburom, može obezbediti prolazak iz grupe i evropsko proleće. Odlično je počela Zvezda meč, poveli su crveno-beli, golom Dušana Baste u 34. minutu, Adrijan Đokaj fantastičnim lobom u 77. minutu duplira vodstvo Zvezde. I kada je trijumf već bio na dohvat ruke, na scenu stupa Kevin Gameiro, mlada nada francuskog fudbala, koji golovima u 78 i 90+4 minutu donosi zlata vredan bod svom timu, a Crvenu Zvezdu šalje na 4. mesto u grupi.

2. Kval. za Ligu Šampiona, treće kolo: Glazgov Rendžers – Crvena Zvezda 1-0  14. avgust 2007.

Konačno je Zvezda te godine, posle Leverkuzena, PSV-a, Milana dobila u poslednjoj fazi kvalifikacija, protivnika po meri. Rendžers jeste bio favorit, ali i ekipa protiv koje se može svakako ravnopravno igrati. Pokazali su crveno-beli to u prvom meču na Ajbroksu. Zvezda je bila bolji rival tokom celog meča, domaćin nije uspeo da stvori nijednu ozbiljniju šansu, i onda u 90-om minutu na scenu stupa Naćo Novo, španac u dresu prvaka Škotske postiže pobedonosni gol, ispostaviće se kasnije, vredan Lige Šampiona, pošto u revanšu Crvena Zvezda pored brojnih šansi nije uspela da postigne gol.

3. Liga UEFa, grupa F: Crvena Zvezda – Bajern Minhen  2-3  25.10.2007.

Crvena Zvezda je uspela posle eliminacije od Rendžersa da se plasira u grupnu fazu tadašnje Lige Uefa, gde ih je već u okviru prvog kola grupe F, čekao okršaj na prepunoj Marakani, sa minhenskim Bajernom. Počelo je kao iz snova, Zvezda je golom Koromana u 16. minutu povela sa 1-0. Radost Delija nije trajala dugo pošto je Miroslav Klose samo 4 minuta kasnije izjednačio. Preuzeo je Bajern inicijativu u drugom poluvremenu, a onda iz jedne polukontre, bomba Milijaša u 74.minutu sa preko 30 metara za vodstvo Crvene Zvezde. Ostala je Zvezda u tom trenutku sa 10 igrača na terenu pošto je Miloš Bajalica isključen, što je značilo da će se crveno beli u finišu braniti svim silama. I bili su tako blizu. Ali onda na scenu stupa 17-godišnji Toni Kros, Prvo je u 86. minutu na njegov centaršut Klose izjednačio na 2-2, da bi u 90+2 minutu sa iste pozicije kros uputio centaršut po zemlji, lopta je prošla kroz šesnaesterac, a da je niko nije ni dotakao, i matirala iznenađenog Ranđelovića, za muk na Marakani.

4. Kval. za Ligu Evrope, plej-of: Bordo – Crvena Zvezda 3-2  30. avgust 2012.

Početkom prošle sezone crveno beli su doživeli još jedan šok, ponovo od Francuza. U plej ofu Lige Evrope, Zvezda je naletela na Bordo. Posle utakmice bez golova na Marakani, mladi tim Crvene Zvezde bio je otpisan pred revanš meč. Ipak Zvezda je pred kraj prvog poluvremena povela sa 1-0 golom Mladenovića, da bi Bordo početkom poluvremena preokrenuo rezultat. Napadala je Zvezda u finišu, tražeći gol vredan Lige Evrope, i postigli su ga zahvaljujući Nikoli Mikiću koji se u 89 minutu najbolje snašao posle gužve u šesnaestercu francuske ekipe. Pomislili su navijači Crvene Zvezde da je ovaj gol naplata za sve gorenavedene poraze, ali nisu ni slutili šta ih čeka praktično u prvom sledećem napadu. Napad Bordoa, očajne reakcije Maksimovića i Bajkovića i penal za domaće u 93. minutu. Gufran je bio siguran sa bele tačke i eliminisao crveno bele iz daljeg takmičenja.

5. JSL: Partizan – Crvena Zvezda 1-0  13.05.2013.

I za kraj, meč koji doduše nije evropski, ali je poslednji u nizu udarac koji su primili navijači Zvezde u sudijskoj nadoknadi. Večiti derbi, meč koji je odlučivao o tome ko će biti šampion. Crvenoj Zvezdi je trebala pobeda u ovom meču, dok je Partizanu koji je imao dva boda prednosti na tabeli, bio dovoljan i bod. Posle dobrih prvih 45 minuta, u drugom poluvremenu dolazi do pada u igri Crvene Zvezde, Partizan preuzima inicijativu. Kako se meč bližio kraju, bilo je sve jasnije da od pobede Crvene Zvezde u ovom meču nema ništa, i onda za kraj kao šlag na tortu, 90. minut, slobodan udarac za crno-bele i Miloš Jojić pogađa za pobedu Partizana i gašenje poslednje nade crveno-belih da mogu do titule.