EVROBASKET: Litvanija pregazila Belgijance

Košarkaši Litvanije ubedljivo su savladali reprezentaciju Belgije u drugom kolu E grupe na EP u Sloveniji rezultatom 86-67 (18-12, 26-9, 25-14, 17-32).

Odlično su Litvanci započeli meč, i pokazali od samog starta da žele da spreče bilo kakvo iznenađenje na današnjem meču. Presudna je bila druga četvrtina koju su Litvanci dobili sa čak 17 koševa razlike, pa Litvanija na poluvreme odlazi sa velikih +23. U trećoj četvrtini viđena je ista slika, dobra igra Litvanije u odbrani, ali i dosta lakih poena u napadu, pa je razlika gotovo u celoj trećoj četvrtini bila više od 30 poena. U poslednjoj četvrtini dolazi do pada u igri Litvanaca, kako u odbrani tako i u napadu, pa Belgijanci, koji nisu nimalo ličili na ekipu koja je toliko problema zadavala našoj reprezentaciji, uspevaju da postignu čak 32 poena u poslednjem delu igre i ipak koliko toliko ublaže poraz. U redovima Litvanije najefikasniji su bili Motiejunas sa 13 i Kuzminskas i Valančijunas sa po 12 koševa, dok je u redovima poražene Belgije najefikasniji bio Tabu sa 15 koševa, dok je Hervele ubacio 10 poena, njih dvojica bili su ujedno i jedini igrači sa dvocifrenim učinkom u svom timu.

Litvanija je ovim trijumfom praktično obezbedila plasman u četvrtfinale, dok Belgiji posle drugog vezanog poraza preostaju samo teoretske šanse za plasman među  osam najboljih ekipa na kontinentu. Tabela E grupe nakon drugog, nepotpunog kola izgleda ovako: