Evroliga: Pregled dana

MAKABI – PANATANAIKOS 75:68

Makabi je upisao svoju četvrtu pobedu savladavši Pantanaikos u Nokia areni rezultatom 75:68. Domaći imaju četiri pobeda i jedan poraz, nalaze se na prvom mestu, dok su Grci pali na tabeli, nalaze se na trećoj poziciji sa skorom od  dve pobede i tri poraza. Gosti su bolje počeli meč, ozbiljno su domaći ušli u meč, i več na početku napravil su seriju od 14:2, rezultatom 36:29 odlaze domaći igrači na poluvreme. Pokušali su u trećoj četvrtini gosti da se vrate u meč, poenima Nikosa papasa i Stefona Lazmea prišli su Makabiju na šest poena 60:54. Ali trojkama Davida Blua, Džoa Inglesa i Riki Hikmana obezbedili su košarkaši Makabija ovu važnu pobedu.  Blu je bio najefikasniji u ekipi Davida Blata, ubacivši 14 poena, uz sedam skokova. Šon Džejms ubacio je 12, Devin Smit 10 poena.  U timu poraženih, Stefon Lazme ubacio je 13 poena, 7 skokova i rekordnih 6 blokada. Papas je ubacio 12 poena, Antonis Fotcis 8.

ŽALGIRIS – BAMBERG 91:81

Ovom pobedom Košarkaši Žalgirisa znatno su uvećali svoje šanse za plasman u drugu rundu takmičenja. Pred oko 10 hiljada navijača u Zalgirio Areni domaći su savladali Bamberg, sa kojim dele poziciju na tabeli, obe ekipe imaju 2 pobede i 3 poraza. Džastin Dentmon bio je od neprocenljive važnosti za Žalgiris, ubacio je 24 poena uz stopostotni procenat šuta za tri poena.  (6-6) i 9 asistencija. Vitenis Lipkevičius i Robertas Javtokas ubacili su po 12 poena, Lavrinović 11 za domaći tim. Značajna prednost za izabranike Sailiusa Stombergasa bila je skok igra, Žalgiris je imao 43, naspram 24 skokova Bamberga. Džamar Smit i Rakim Sanders predvodili su Bamberg sa po 18 poena, Zak Rajt i Šenon Ford ubacili su po 10. Poeni Dentmona, Lipkevičiusa i trojke Šarunasa Jasekevičiusa bile su velika pomoć Žalgirisu da prvu četvrtinu dobije rezultatom 23:16. Vezane trojke Arturasa Milaknisa uvećale su vođstvo domaćih u drugoj četvrtini 39:26. Onda je usledila serija Rajta i Sandersa 0:13 na poluvremenu rezultat je bio 39:39. Javtokas je preuzeo kontrolu  na početkom treće četvrtine, ubacivši 10 poena, potpomognut Jankunasom i Dentmonom uvećava prednost svog tima nakon treće četvrtine 69:54 stajalo je na semaforu. Jedino za šta su gosti imali snage je da se približe na 82:77.  Skoncentrisani Dentnom i Lipkevičius su svojim iskustvom doneli zasluženu pobedu domaćem timu.

FENERBAHČE – NANTER 83:66

Fenerbahče je u Istanbulu ubedljivo savladao Nanter. Ovom pobedom Turska ekipa ostvarila je najbolji start u ovom veku u najelitnijem Evropskom takmičenju. U mnogo neizvesnijem meču nego što to pokazuje rezultat četiri minuta pre kraja meča rezultat je bio 68:64, nakon čega su izabranici Željka Obradovića  napravili seriju od 15:2 i upisali svoju petu pobedu iz isto toliko mečeva.

Bojn Bogdanović u proseku beleži 20 poena po meču, ni ovaj nije bio izuzetak, Emir Preldžić ubacio je 15, Nemanja Bjelica 15, Mekejleb 10 i Kleiza 9. U ekipi Nantera Ali Traore ubacio je 20 poena, Vil Daniels 12, Sergej Gladir 10. Prednost Fenerbahčea u ovom meču bila je sigurnost sa linije za slobodna bacanja (22-28).

UNIKAHA – MONTEPASKI 73:75

U neizvesnom meču Montepaski je došao do prve pobede u grupi C, savladavši Unikahu u Španiji rezultatom 73:75. Džef Viđano je nakon pogotka u zvuk sirene postao je pravi heroj u svom timu.  Erik Grin ubacio je 20 poena, Danijel Haket 19 uz 7 asistencija Viđiano je ubacio 12 i Džoš Karter 10. U ekipi Unikahe, nakon povrede vratio se Nik Kaner Medli, koji je ubacio 18 poena, Zoran Dragić ubacio je 16, Džejson Grendžer upisao je 15 poena.

Grin je ubacio 11 poena u prvoj četvrtini i doneo vođstvo svom timu od 18:23 nakon 10 minuta meča. Drugu četvrtinu otvorila je Unikaha serijom od 11 nula, najviše zahvaljujući prodorima Dragića, na poluvremenu 41:39. I nakon treće četvrtine Unikaha je imala minimalnu prednost 64:63. Poenima Rajana Tulson Haketa i Viđiania Montepaski pravi seriju od 0:7, ubrzo nakon toga, poenima Kaner Medlija rezultat je ponovo izjednačen 73:73. U poslednjem napadu Viđiano pogađa šut sa poludistance u zvuk sirene i donosi prvu pobedu svom timu u ovogodišnjem ciklusu Evrolige.

BUDIVELJNIK – BARSELONA 74:84

Mučili su se košarkaši Barselone sve do četvrte četvrtine da probiju otpor Budiveljnika,
Uspeli su Španci da upišu prvu pobedu na gostovanjima u ovoj sezoni. Ante Tomić upiso je 18 poena u gostujućoj ekipi. Još četvorica igrača imala su dvocifren učinak Džoi Dorsi ubacio je 16, Navaro 15, Lampe 12 i Nahbar 11. Lavrinović je bio najzapaženiji u domaćem timu sa 21 košem.