Fenomenalni Dzekins i odlična serija poena Vilijamsa odveli Crvenu Zvezdu u Euroligu

Crvena Zvezda je savladala Partizan i u drugoj utakmici na gostujućem terenu i tako se ukupnim rezultatom 3-1 plasirala u finale ABA lige. Finale ABA lige donosi učešće u Euroligi te će Zvezda i treću godinu za redom nastupati u najelitnijem takmičenju.

Djenka i Vil

Utakmica je otvorena serijom od četiri poena, kapitena Partizana, Dragana Milosavljevića je pogađao sa linije slobodnih bacanja i posle fenomenalnog driblinga i polaganja. Pogodio je Dangubić trojku za 6-5, da bi uzvratio Murić serijom od četiri poena, prvo je pogodio šut sa poludistance, da bi zatim pogodio oba slobodna bacanja posle faula Dangubića. Krenula je serija promašaja Crvene Zvezde i rasla je prednost Partizana, da bi trojkom MIlenka Tepica dostigla  maksimalnih plus deset, 21-11. Tada je usledilo buđenje košarkaša Crvene Zvezde koji su vezanim poenima Dzenkinsa, trojka pa dvojka, i trojkom Nikole Kalinića na odmor otišli sa zaostatkom od dva poena, 24-22.

Prve poene u nastavku zabeležio je Milutinov, uzvratio je Kalinić posle sjajne finte u reketu, Mačvan je pogodio za dva poena da bi u narednih nekoliko napada pogodio samo Dzenkins za dva poena. Nizali su se promašeni šutevi na obe strane, koraci, izgubljene lopte i veliki broj faulova. Tu neslavnu seriju na obe strane prekinuo je Boban Marjanović, koji je na sjajnu asistenciju Mitrovića bio fauliran ispod koša, te je sa linije slobodnih bacanja doneo izjednačenje Crvenoj Zvezdi 28-28. Usledio je faul Jake Blažića kojim je Zvezda izašla iz bonusa na 4.33 pre kraja deonice. U nastavku kacije Kalinić je ukrao loptu, Blažić promašio trojku, da bi usledila nova ukradena lopta, igrača Crvene Zvezde, Luke Mitrovića koji je pogrešio u dodavanju. Mačvan je posle lepog snalaženja u reketu pogodio za dva poena, da bi u sledećem napadu Zvezde došao do izražaja ofanzivni skok crveno-belih. Kalinić je promašio šut za tri poena, za novi napad izborio se Blažić, a pogodio Jović. Odgovorio je poenima Milutinov, a onda je posle nekoliko promašaja na obe strane Zvezda prvi put prešla u vođstvo. Kalinić je sa osam metara pogodio trojku za 32-33. Usledio je promašaj igrača Partizana, pa realizovana bacanja Mitrovića te Akonjona, da bi Zvezda ponovo pogodila trojku. Druga četvrtina završena je pogotkom Murića preko ruke za 36-38.

Treća četvrtina počela je izgubljenim loptama na obe strane, a prve poene upisao je krilni centar Crvene Zvezde Mitrović. Murić je pogodio trojku, pa opet serija promašaja i faulova na obe strane. Opet je tu seriju promašaja prekinuo Mitrović, a odgovorio Murić slobodnim bacanjima. Kalinić je ponovo pogodio trojku, uzvratio je Milosavljević istom merom na isteku napada, da bi Dženkins pogodio slobodna bacanja. Do kraja četvrtine videli smo tehničku grešku Kalinića, trojke Dženkinsa i Murića, veoma lepo kucanje Mitrovića, te veliki broj promašaja za tri poena igrača Partizana. Tada je usledila serija Markusa Vilijamsa. Za samo minut i po Vilijams je ubacio osam poena, a Murić je uzvratio jako teškim šutem preko ruke za odlazak na odmor rezultatom 58-64.

Četvrta četvrtina otvorena je pogođenim slobodnim bacanjima, najbolje igrača Partizana na ovom meču, Eda Murića da bi Vilijams nastavio svoju seriju sa kraja treće četvrtine. Usledio je veliki broj nerealizovanih napada na obe strane, sve do Vilijamsove trojke za 62-69. Uzvratio je Mačvan sa poenima uz slobodno bacanje koje je promašio. Na drugoj strani Vilijams je realizovao oba slobodna bacanja. Tada se već uvukla velika nervoza u redove igrača Partizana koji nisu mogli da realizuju svoje napade. Prekinuo je to Tepić ulazom za 68-73, da bi usledila odlična asistencija Jovića i kucanje Bobana Marjanovića. Odirana je sjajna odbrana na mladom Marinkoviću, da bi Marjanović posle ofanzivnog skoka upisao nove poene. Do kraja utakmice viđeni su poeni Tepića, te Đenkinsa i jedno realizovano slobodno bacanje mladog Bezbradice. Utakmica je završena rezultatom 73-81 i Crvena Zvezda je zasluženo trijumfovala u ovoj seriji. I plasirala se u finale ABA lige.

Serija Markusa Vilijamsa na kraju treće i početku četvrte četvrtine prelomila je utakmicu. Treba istaći i Čarlsa Dzenkinsa koji je u sve četiri utakmice serije bio košgeterski raspoložen, dao je 79 poena na četiri susreta. Odlična odbrana crveno-belih, fenomenalan šut za tri poena i dominacija u skoku prelomili su ovu utakmicu. Kada tome dodamo lošu partiju Pavlovića, Akonjona i Mačvana bilo je jasno da pobeda Zvezde ne sme da izostane. Lošu igru vedeta Partizana nije mogao da nadoknadi fenomenalni Murić jer je nasparam sebe imao kompaktan tim u kom je svaki igrač dao svoj doprinos konačnoj pobedi..

U Crvenoj Zvezdi bolji od ostalih bili su Čarls Dzenkins 19p (3-4 za tri poena), 1sk, 3as, 2ul, Markus Vilijams je ubacio 19p, Boban Marjanović je postigao 12p, uz 14sk, 1as, 2bl, a Nikola Kalinić je ubacio 11p (3-4 za tri), 1as, 4ul.

Edo Murić je bio ubedljivo najbolji igrač Partizana sa 25p, 7sk, 3as, 2ul, Milutinov je dodao 13p, 8sk, 1as , a Milenko Tepić je ubacio 9p uz 3sk, 2as, 1ul.