Košarkaši počeli pripreme pobedom, Krstić slavi jubilej.

Reprezentacija Srbije ostvarila je pobedu u prvom pripremnom meču za Evropsko prvenstvo koje se održava u Sloveniji. Pobeđena je Turska u okviru prvog kola turnira Laško group: Srbija – Turska 78:63 (23:18, 20:9, 13:20, 22:16).

Izabranici selektora Dušana Ivkovića bolje su počeli meč i posle nepunog minuta već poveli sa 5:0. Međutim Turci su brzo odgovorili serijom 9:2 i došli do vođstva (9:7). Od tada se uglavnom igralo koš za koš, do 10. minuta, kada je naš tim ponovo došao do pet poena prednosti (21:16). Sjajan je u ovom periodu bio kapiten Nenad Krstić. Postigao je prvih 13 poena za Srbiju, od ukupno 18 u prvom poluvremenu.

U odličnom ritmu nastavili su igrači Srbije, pa su u 13. minutu prvi put stekli dvocifrenu prednost (29:18). Srbija je u tim trenucima odbranom mrvila rivala, pošto nije primila koš prvih pet minuta druge četvrtine i serijom 11:0 došla do velike prednosti od 34:18. Za kratko su Turci došli do daha, najzad postigli koš, ali su izabranici selektoraDušana Ivkovića nastavili sa agresivnom igrom i, pred kraj prvog poluvremena, došli do 19 poena viška (41:22). Na poluvreme Srbija je otišla sa 16 poena prednosti (43:27), a dominacija je uglavnom ostvarena pod koševima, pošto su većinu poena (28) postigli centri. Veliki udeo u ovakvom odnosu snaga imali su turski košarkaši, pošto su katastrofalno izvodili slobodna bacanja, svega 25 odsto (3/12).

Početak treće četvrtine krenuo je igrom koš za koš, ali su Turci sa dve trojke smanjili minus na 10 poena (47:37) u 23. minutu. Brzo su se trgli srpski košarkaši i trojkom Nemanje Nedovića prednost se povećala na 15 poena razlike (52:37). Međutim usledio je pad u igri i Turci su to iskoristili da do kraja deonice spuste minus na ispod 10 poena (56:47). Turska je i u četvrtoj četvrtini nastavila da topi razliku i na polovini poslednje deonice prišla na šest poena razlike (63:57). Srbija je munjevito odgovorila i preko Nenada Krstića i Bogdana Bogdanovića dolazi do 11 poena viška (68:57). Konačan udarac žilavom protivniku zadat je sa dve trojke, Nemanje Nedovića i Nemanje Bjelice, za nedostižnih 76:61 minut pre kraja. Konačan rezultat bio je 78:63, a selektor Ivković rasporedio je minutažu na 11 igrača (u igru nije ulazio jedino Luka Mitrović). Najefikasniji u redovima pobednika bili su kapiten Nenad Krstić sa 23 poena i sedam skokova, Nemanja Nedović sa 15 poena i Nemanja Bjelica sa 10 poena i osam skokova.

Aleksandar Kesar , pomoćni trener reprezentacije Srbije: „Odigrali smo jako dobru utakmicu u kojoj smo imali nekoliko perioda veoma kvalitetne igre. Sa puno debitanata u timu, momaka koji su danas prvi put nosili dres reprezentacije, ubedljivo smo savladali veoma iskusan tim Turske. Sve ono što smo radili tokom dosadašnjeg dela priprema, danas smo pretočili u dobru igru i pobedu. Ipak, ova utakmica treba da bude samo podstrek za dalje mečeve. Tim treba da nauči da igra iz dana u dan, u ritmu u kome ćemo morati da nastupamo na Evropskom prvenstvu. Već večeras treba da se zaboravi ova utakmica, jer moramo da pokušamo da ponovimo ovakvo izdanje i sutra, protiv veoma kvalitetne selekcije Slovenije, što neće biti ni malo lako.“

SRBIJA: Dangubić, Bogdanović 6, Bjelica 10 (8 sk), Marković 4 (4 as), Mitrović, Krstić 23 (7 sk), Anđušić, Katić 6, Štimac 6, Nedović 15 (4 as), Gagić 6, Kalinić 2.

TURSKA: Preldžić 4, Guler 4, Onan, Erden 4, Četin 5, Savaš 6, Gonlum 5, Arslan, Turkoglu 11, Batuk, Kičli 6, Ermiš 11, Čantekin, Turkilmaz 7.

Nenad Krstić odigrao 100. utakmicu za državni tim

Nenad Krstić odigrao je večeras u Celju 100. meč za seniorsku reprezentaciju Srbije. Kapiten je jubilej obeležio odličnom igrom i sa 23 poena i sedam skokova za 23 minuta u igri, bio je najbolji pojedinac utakmice. Krstić je u 100 nastupa za reprezentaciju Srbije postigao ukupno 1.166 poena.