Na današnji dan pre 10 godina: Ajmooo Milivojeee….

Na današnji dan pre tačno 10 godina, crno beli su se pobedom u dvomeču nad Njukaslom plasirali u Ligu Šampiona posle boljeg izvođenja jedanaesteraca i napravili jedan od većih uspeha u srpskom klupskom fudbalu u zadnjih 15 godina.

Crno beli koji su te godine imali, gledano sa ove distance, veoma respektabilan tim sa Ivicom Kraljem na golu, u odbrani Ćirković, Malbaša, Taribo West, N.Đorđević, veoma jakim veznim redom u kome su izmeđuostalog igrali Saša Ilić, Albert Nađ, Igor Duljaj, Damir Čakar, a sa klupe im pripomagali Ljubinko Drulović, Stojanovski, Tomas Žonsa i mladim i perspektivnim napadačkim tandemom Ivica Iliev i Andrija Delibašić, nisu krenuli u kvalifikacijama onako silno kako se to očekivalo od čete predvođene Lotarom Mateusom na klupi. Mučili su se crno beli u drugom kolu kvalifikacija sa švedskim Đurgardenom, i posle beogradskih 1-1, crno beli prolaze u treće odlučujuće kolo zahvaljujući golovima u gostima pošto je u Švedskoj meč završen 2-2.

U trećem odlučujućem kolu čekao ih je možda i najteži protivnik, engleski Njukasl predvođen odličnim timom koji je bio mešavina mladosti i iskustva za koji su nastupali igrači poput Alana Širera, Vudgejta, Ameobija, Gerija Spida, Krejga Belamija, Dženasa, Dajera, Solana, Hjuza, Roberta Eliota, Titusa Brambla i na golu neprikosnovenog Šaja Givena. Prvi meč se igrao 13. avgusta 2003, u Humskoj i Njukasl ga je rešio u svoju korist 0-1 golom Solana u 39. minutu.

I pored činjenice da je Partizan bio autsajder u ovom dvomeču, bilo je navijača koji su se nadali u prolaz, ali posle prvog meča i poraza kod kuće, malo ko je očekivao da Partizan može da uradi nešto u revanšu. Međutim ono što se desilo tog 27. avgusta 2003. na Sent Džejms Parku spada u isorijske trenutke srpskog fudbala. Partizan je od prvog minuta ušao otvoreno u meč, jer crno beli nisu imali šta da izgube. Ređale su se prilike pred oba gola, mada je više posla imao Ivica Kralj. I onda posle jedne kontre u 50 minutu Partizan dolazi u vodstvo golom Ivice Ilieva. Crno beli su se od tog trenutka branili svim silama, Njukasl je napadao u nekim trenutcima i sa 7,8 igrača ali premene rezultata do kraja regularnog dela nije bilo. Meč je otišao u produžetke, gde je viđena ista slika, pa se posle nešto više od 120 minuta igre, pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Penal seriju možete pogledati na ovom snimku, uz legendarni komentar Predraga Strajnića:

Partizan je uspeo uspeo da se plasira u grupnu fazu Lige Šampiona i obezbedi sebi mečeve sa Real Madridom, Portom koji je te godine i osvojio Ligu Šampiona, i Olimpikom  iz Marseja predvođenim Didijeom Drogbom, dok na ovu eliminaciju u Njukaslu gledaju kao na početak velikog pada koji je usledio u narednim godinama, te je Njukasl uspeo u međuvremenu čak i da izgubi premijerligaški status na godinu dana.