Nešto novo u JSL – het trikovi

Jedan od faktora koji domaći fudbalski šampionat čine negledljivim, uz već poznate priče o „poštenju“ takmičenja, infrastrukturi i drugim svakako je (ne)efikasnost. Naime, retko se dešavalo da veći broj timova ima prosek golova veći od 1 po meču, tako da smo se navikli na one nepopularne rezultate kao što su 0:0 ili „minimalci“- 1:0. Fudbal bez golova i što je još gore, bez prilika tera publiku sa stadiona.

Trenerima uglavnom visi mač nerealnih uprava nad glavom i ljudi koji su najveća „potrošna roba“ u srpskom fudbalu su prinuđeni da igraju defanzivno kako ne bi doveli u pitanje svoju egzistenciju na klupi Srpskoligaša. Da potsetimo, samo ove godine bilo je preko 15 promena na klupi, što paradoks čini još većim.

Ipak, nešto se prethodne godine promenilo, a posmatranjem na duže staze bićemo u mogućnosti da utvrdimo da li se radi o nekom novom, povoljnijem trendu za srpski fudbal ili o slučajnoj „anomaliji“.

Naime, ne pamti se kada je zabeleženo ovoliko het-trikova, čak. U prvenstvu u kome je kladioničarski rečeno broj golova od nula do jedan gotovo sigurica, situacija da čak sedam puta vidimo po tri gola jednog strelca na meču je fantastična.

1.Vladimir Radivojević (Javor), na meču Smederevo – Javor 0:5

U utakmici drugog kola pukla je „petarda“ na stadionu kraj stare železare u Smederevu. Taj rezultat imao je nekoliko kurioziteta, pre svega Javor je godinama izgradio reputaciju defanzivnog tima koji teško daje, ali još teže prima golove. Ovom utakmicom, koja je njima bila prva u sezoni (susret prvog kola protiv Crvene zvezde bio je odložen) najavili su potpuno drugačiji trend. Sa druge strane, nakon promene uprave Smederevo je dovelo veliki broj igrača, najavljivane su velike ambicije, ali taj plan se nakon solidnih 0:0 na otvaranju prvenstva u Novom Sadu, u sudaru sa Ivanjičanima raspršio kao balon od sapunice i ukazao na buduću sudbinu Smedereva. Vladimir Radivojević je čitav posao završio do 15. minuta, sasvim dobro za vezistu koji je prethodne godine za isti tim postigao svaga jedan gol. Isti igrač je mrežu Smederevaca zatresao još tri puta prethodne godine, dva gola u kupu i jedan u prvenstvu – njegova godina pune afirmacije.

2. Ognjen Mudrinski (Crvena zvezda), na meču Crvena zvezda – Radnički Niš 3:2

Dva puta je vezista Nišlija Aleksandar Jovanović ugrožavao beograđane, svega par dana nakon njihovog šokantnog meča i nesrećno-nespretnog ispadanja iz Evrope od Bordoa. Da Radnički ne načini senzaciju na meču četvrtog kola postarao se Ognjen Mudrinski, momak koji je kolo pre toga igrao za Jagodinu i u smiraj prelaznog roka prešao na „Marakanu“ debitovao je het-trikom, prvi put u istoriji kluba iz Ljutice Bogdana neki igrač je postigao tri gola u svojoj prvoj utakmici. Sa po jednim golom u poluvremenima je dva puta anulirao prednost Nišlija, a njegov udarac glavom u petom minutu nadoknade sačuvao je čitav plen u Beogradu. Navijači Zvezde su dobili novog ljubimca, a Ognjen Mudrinski je doživeo zvezdane trenutke, ali do kraja te sezone ipak ga je dočekalo i žestoko osporavanje.

3. Eliomar Silva (Javor), na meču Javor – OFK Beograd 3:1

Naučna fantastika do 7. kola JSL, igrač Javora je ostvario drugi het trik u prvenstvu, a ponovo je igrač veznog reda bio egzekutor. Eliomar je „rasitnio“ svoju petu godinu u Ivanjici i svake godine postepeno napredovao, ali u jesen 2012. je prosto „eksplodirao“, vrhunsku partiju pružio je protiv „Romantičara“ oslabljenih neigranjem Milana Rodića a sa tri gola je krunisao svoje odlične igre uz tog perioda. Kasniji prelazak tog igrača u Partizan trebalo je da bude korak napred, međutim Brazilac se u timu šampiona nije adaptirao za prvih šest meseci, započeo je svega jedan susret na terenu, upravo protiv svog Javora i šest puta ušao sa klupe, a poslednjih sedam kola nije bio ni u protokolu.

4. Aleksandar Nosković (Spartak), na meču SpartakJagodina 3:1

Na susretu 13. kola u Subotici, Nosković je u igru ušao u 75. minutu vođstvu gostiju od 1:0. Nakon osam minuta, iz odbitka nakon slobodnog udarca anulirao je prednost Jagodine, zatim u nadoknadi udarcem petom doneo prednost Spartaku, a u poslednjim sekundama meča realizovao kontru za potpuni preokret.

Tipično za Noskovića je da je već godinama džoker u napadu subotičkog tima i nije retkost da svojim golovima donosi bodove ekipi sa severa Bačke.

5. Lazar Veselinović (Hajduk), na meču Hajduk – Jagodina 3:0

I na još jednom gostovanju u Bačkoj, u 16. kolu Jagodinci su pretrpeli poraz, ali i primili tri gola koje je postigao isti čovek. Lazar Veselinović, kapiten kulskog tima jedno je od otkrovenja prvenstva. Golovima protiv Jagodine krunisao je odlično funkcionisanje svog veznog reda: Obrovac, Adamović, Bubalo, Sekulić i rutinskom realizacijom poveo svoj tim sa dna tabele. Drugi gol bio je naročito efektan, kada je ne prvi put u proteklom prvenstvu iskazao zavidnu preciznost. Individualno, u tom trenutku je istakao i sopstevnu kandidaturu na listi strelaca, na kojoj je zauzeo treće mesto sa 17 golova, gotovo polovinu Hajdukovih ove godine. Kao i mnogi autori het-trikova jedan gol je postigao u sam smiraj meča.

6. Miloš Stojanović (Jagodina), na meču JagodinaRad3:0

Jagodinci su dva puta bili u situaciji da budu „žrtve“ het trika, ali i oni su imali igrača koji je postigao tri gola. Miloš Stojanović, prvi strelac lige za 2013. godinu je svoju poziciju na prvom mestu liste strelaca „zacementirao“ u 22. kolu protiv Rada. „Ćurani“ su više od pola posla obavili u prvih pola sata, a Stojanović je postigao golove u 15. i 29. minutu. Treći pogodak na meču, za ubedljivu pobedu i svoj het trik je postigao dva minuta pre kraja, dovoljno da bude zamenjen i dobije aplauze od čitavog stadiona.

U preostalih osam kola postigao je još šest golova i okitio se titulom „kralja“ strelaca za 2012-13, uz četvrto mesto na tabeli i osvojen Kup – sezona života za ovog Knjaževčanina.

7. Nenad Milijaš (Crvena zvezda), na meču Crvena zvezda – Spartak 4:1

U jednoj od pobeda u nizu pod vođstvom Portugalca Sa Pinta, u 23. kolu Nenad Milijaš je postigao tri gola. Svom timu je doneo prednost nakon lepog ubacivanja Vešovića, Subotičani su ubrzo odgovorili preko Čovića. Ali ih je presekao jedanaesterac nakon igranja rukom iskusnog Bratića, a kapiten Zvezde je kao poznati „penaldžija“ realizovao i tu priliku. Njegov niz golova „presekao“ je Darko Lazović, a Milijaš je udarcem glavom na dodavanje Daude (asistent i kod trećeg gola) nedugo nakon toga, postigao het trik, sedmi i poslednji u sezoni 2012-13 u Jelen Superligi.