Ofanzivni skok i neverovatni Kalinić utišali Pionir

U trećoj utakmici polufinalne serije između Crvene Zvezde i Partizana, videli smo drugi brejk. Posle brejka Partizana uzvratila je Crvena Zvezda istom merom, 85-95. Sada Crvena Zvezda vodi 2-1 i ima priliku da eventualnom pobedom u sutrašnjem meču reši pitanje pobednika.

Mitrovic i Kalinic

Otvorila je odlično utakmicu Crvena Zvezda, serijom od 4-0. Boban Marjanović je sa poludistance pogodio, da bi potom, isti igrač, bio siguran sa linije slobodnih bacanja. Na 7.57 pre kraja prve četvrtine, Dangubić je ušao u problem sa ličnim greškama, napravio je treću ličnu grešku. Očigledno je Dangubićev zadatak bio da na samom startu utakmice odigra izuzetno jaku odbranu na igračima Partizana. U tim trenucima Partizan pravi seriju od 6-0 i prelazi u vođstvo. Usledila je lepa asistenicja Mitrovića za Lazića pa nesportska lična greška Blažića. Dominirao je najbolji centar Evrope, pogađao je uz faul, gospodario reketom i odličnim blokovima pravio prostor za svoje saigrače. Na 13-13, posle odličnog protoka lopte Kalinić je akciju završio trojkom, a Duško Vujošević je odmah zatražio predah. Posle predaha nastavljeno je u slicnom ritmu, Pogađali su Jović, Marjanović, Mitrović i Kalinić dok je kod Partizana glavnu reč vodio Akonjon koji je postigao pet poena, jedna trojka. Na odmor se otišlo rezultatom 20-26. Marjanović je bio ubedljivo najefikasniji igrač na obe strane u ovoj četvrtini, upisao je jedanaest poena.

Na samom startu druge četvrtine Partizan ne koristi dva napada, dok na drugoj strani pogađaju Dzenkins i Kalinić i Zvezda odlazi na dvocifrenu prednost, 20-30. Seriju Crvene Zvezde prekida Milenko Tepić veoma lepim prodorom. Lazić pravi korake, a u napadu crno-belih Pavlović pravi faul nad, već pomenutim, Lazićem. Pogodio je Dzenkins trojku, da bi zatim Milosavljević iz lepog rolinga pogodio za dva poena. U ovoj četvrtini videli smo lepu rampu Tejića, koji je upisao svoje prve minute u ovom polufinalnom duelu, sjajnu igru Kalinića i u odbrani i u napadu, te odličnog Milosavljevića koji je nosio Partizan. Posle trojke Kalinića, opet posle odličnog protoka lopte u napadu, Zvezda je otišla na, u tom trenutku, maksimalnih plus četrnaest. Vratio se Partizan pa je poenima Tepića, Mačvana, te trojkom Milosavljevića prišao na 40-44. Odmah posle te trojke odigrana je brza akcija koja je ostavila Lazića samog ispod koša, a njemu nije bilo teško da pogodi. Kapiten Partizna je igrao kapitenski, tražio je put ka košu, borio se i stalno tražio loptu pa je posle njegovih poena i poena Milana Mačvana završena ova četvrtina rezultatom 44-51 u korist Crvene Zvezde. Ova četvrtina je obilovala faulovima na obe strane, igralo se čvrsto u odbrani, a najveći ceh takve odbrane platio je Branko Lazić koji je na svom kontu posle prvog poluvremena imao četiri lične greške.

Otvorena je treča četvrtina ukradenom loptom Dangubića. Posle ofanzivnog skoka Kalinić je zabeležio prve poene u nastavku da bi, na ovoj utakmici fenomenalni, Milosavljević podigao Pionir na noge svojom trojkom. Uzvratio je Kalinić sa dva poena na asistenciju Marjanovića. Pavlović je promašio šut za tri poena, a kontru koju je, odličnim pasom, otvorio Jović zaustavio je namernim faulom Akonjon. Kao i u drugoj utakmici kada je Milan Mačvan, u kontri Crvene Zvezde, zaradio namernu ličnu grešku to se ispostavilo kao dobar potez. Kalinić je promašio oba slobodna bacanja, a lopta sa strane nije iskorišćena jer je Blažić promašio šut za tri poena. Usledilo je lepo zakucavanje Milutinova da bi u sledežih tri napada, Crvena Zvezda imala četiri ofanzivna skoka. Ušao je Partizan tada u lošu seriju, a Zvezda je to znala da iskoristi, pa je poenima Mitrovića, Denkinsa i Jovića napravila, do tada, najveću prednost na utakmici, 52-68. Posle poena Pavlovića, prvi poeni iz igre na utakmici, i Lazića usledila je nesportska lična greška Aleksandra Pavlovića. Krenuo je u napad Partizan, Lazić se kretao, ispred Pavlovića, u nazad, dovoljno sporo da ne dozvoli pravolonijsko kretanje pomenutog košarkaša, sudarili su se tri puta, a prilikom trećeg sudara ova dva igrača, miljenik partizanovih navijača je, pesnicom, udario zvezdinog univerzalca u predelu donjeg stomaka. Lazić je iskoristio jedno slobodno bacanje za 54-71. Napad sa strane nije iskorišćen jer je Joviću pobegla lopta. Pored Milosavljevića, počeo je da pogađa i Akonjon pa je razlika pred ulazak u poslednji perod igre iznosila jedanaest poena, 62-73.

Četvrta četvrtina je počela u znaku Partizana. Odmah su naterali, sjajnom odbranom, protivničke igrače na izgubljenu loptu. Igrali su crno-beli fenomenalnu odbranu, a u napadu su iskazali veliku mirnoću. Pogađao je Mačvan,Akonjon, Milosavljević, a posle trojke Milana Mačvana, na 7.30 do kraja meča, primakli su se Crvenoj Zvezdi na samo jedan poen zaostatka, 74-75. A onda napad koji je verovatno prelomio utakmicu, Mitrović je pokušao za tri poena i promašio, opet je Zvezda došla do ofanzivnog skoka, usledio je riskantan Vilijamsa ka Kaliniću, koji je iz ulga, preko ruke, pogodio trojku. U napadu koji je usledio Mačvan je šutnu daleku trojku koja nije ni stigla do koša. Pogodio je Cirbeš za dva, pa Vilijams za tri poena, da bi posle sjajne odbrane i ukradene lopte Dzenkinsa, Vilijams lagano položio za dva poena. U tim trenucima igrači Partizana loše su igrali u napadu, promašili su tri šuta i izgubili jednu loptu. Posle jednog lepog lob pasa Vilijamsa ka Cirbešu, Nemac je fauliran, a sa linije slobodnih bacanja bio je polovičan. Usledila je fenomenalna asistencija Vilijamsa koju je u poene pretvorio Nikola Kalinić za 74-87. Tada Edo Murić preuzima svu odgovornost u napadu Partizana, pogađa dve vezane trojke i smanjuje zaostatak na sedam poena. Između i posle te dve vezane trojke Zvezda ne uspeva da realizuje svoje napade, da bi Murić pokušao i treći put u tri napada za tri poena, ovaj put ne uspeva da pogodi, Milutinov hvata loptu, Kalinić mu udara rampu i povlači kontru u kojoj ide do kraja i biva fauliran. Pogađa oba penala, da bi istom merom uzvratio, u ovom meču najbolji igrač Partizana, Milosavljević. Promašio je Vilijams šut za tri poena, a zatim je Kalinić završio meč svojom petom ličnom greškom. Milutinov je realizovao oba penala i na dva minuta pre kraja utakmice rezultat je bio 84-89. Usledio je ulaz Dzenkinsa i polaganje, Milosavljević je promašio šut za tri poena, a onda je Cirbeš fauliran. Nemac je bio polovičan sa linije slobodnih bacanja, Akonjon je tada promašio trojku, Dzenkins je uzvratio istom merom ali je Mitrović, opet, uhvatio loptu u napadu. Usledili su koraci kapitena Zvezde, pa faul nad Mačvanom koji je realizovao samo jendno slobodno bacanje. Tačku na utakmicu stavio je Čarls Dzenkins trojkom za, konačnih, 85-95.

Crvena Zvezda je igrala veoma jaku i energičnu odbranu, fenomenalno je kontrolisala skok, a jedna od glavnih prednosti Crvene Zvezde je bio skok u napadu. Fenomenalno je igrao Mitrović koji se konstantno otvarao i nudio saigračima, a uz to je bio izvanredan u ofanzivnom skoku. Dzenkins i Kalinić su bili poenterski raspoloženi, svoj košgeterski doprinos je dao i Marjanović, a veliku energiju u odbrani su dali Lazić, Jović i Dangubić.

Kalinić je bio najbolji igrač Crvene Zvezde sa 25p (4-6, 67% sa linije slobodnih bacanja, 6-7, 86% za dva poena, 3-3 za tri poena), 8sk, 2bl, pratio ga je Čarls Dzenkins sa 22p, 4sk, 3as, 1ul te Luka Mitrović sa 11p, 9sk (7 ofanzivnih), 5as, 1ul i Boban Marjanović 11p, 7sk (4 ofanzivna), 1as, 1bl.

Kod Partizana posebno se istakao kapiten Dragan Milosavljavić koji je postigao 23p, 3sk, 2as, 3ul, 1bl, pratili su ga Milan Mačvan sa 17p, 5sk, 2as, 1ul, 1bl, Dzoš Akonjon 14p, 3sk, 1as i Nikola Milutinov 10p, 3sk. Izostao je učinak Aleksandra Pavlovića koji je postigao je samo 3 poena uz 3 skoka i 2 asistencije. Treba istaći da je Tepić ponovo odigrao dobru utakmicu 8p(4-5 za dva poena), 2sk, 3as, 1ul. Trudio se koliko je mogao, a i prvi put smo ga videli u paru sa Akonjonom gde je Amerikanac igrao beka.