Partizan pobedio favorizovanu Crvenu Zvezdu

U utakmici punoj lepih poteza, Partizan je na gostujućem terenu savladao favorizovanu Crvenu Zvezdu rezultatom 68-70. Čovek odluke bio je Jaka Blažič koji je, pri vođstvu Partizana od 68-69, na samo 16 sekundi pre kraja napravio glupost koja je koštala crveno-bele pobede.

grbavko

Utakmica je otvorena trojkom Jake Blažića iz ugla za vođstvo Crvene Zvezde. Pavlović je kao i na prvoj utakmici bio pokretačka snaga Partizana u uvodnim minutima, te je posle pogotka za dva poena pogodio i trojku. Blažić je imao dva vezana promašaja za dva poena, a Partizan je do prvog vođstva stigao na 5.47 pre kraja prve četvrtine košem Tepića, 7-8. Od tog trenutka Partizan nije ispustio vođstvo. Prvu četvrtinu karakteriše i prazan hod crveno-belih. Tepić je dirigovao igrom Partizana pa je u jenom trenutku na semaforu stajalo 9-18. Četvrtinu je zatvorio Nikola Kalinić koji je pogodio trojku uz zvuk sirene. 17-22.

Druga četvrtina je otvorena greškom Tepića koji je poslao loptu u aut, koji je na to nateran sjajnom odbranom crveno-belih. Imala je Crvena Zvezda seriju od 8-0 kada je povela jedan poen razlike, 27-26,  Tepić je prekinuo seriju poenima iz reketa. U ovoj četvrtini videli smo i tri trojke iz tri napada. Prvo je Vilijams pogodio, odgovorio je Mačvan, da bi Dangubić ponovo podigao publiku na noge. Ipak pogotkom Murića uz zvuk sirene na poluvreme otišlo se prednošću Partizana, 35-42.

Na poluvreme se otišlo rezultatom 35:42, uz po pet poena Vilijamsa, Dangubića, Kalinića i Dzenkinsa dok je crno-bele predvodio Tepić sa devet poena , Mačvan je upisao sedam,a Milutinov i Murić su dodali po šest, Partizan je bio bolji u skoku (21:14) kao i u šutu 52% – 35% za dva poena, odnosno 50% – 44% za tri.

Treča četvrtina počela je trojkom Akonjona i serijom Partizana od 7-0. Mačvan je napravio namernu ličnu grešku kada je sa leđa gurnuo Jaku Blažića ali se to ispostavilo kao dobar potez jer je, večeras katastrofalni, Blažić promašio oba slobodna bacanja, a potom Zvezda nije iskoristila ni loptu sa strane. U tim trenucima Dzenkins je sam igrao, pogađao je uz faulove, preuzimao odgovornost ali sam nije mogao. Posle trojke Mačvana Partizan je otišao na maksimalnih plus petnaest ali je Zvezda poenima Dzenkinsa i trojkom Vilijamsa, koji je u kontri šutnuo trojku i pogodio, sačuvala nadu. U tim trenucima na semaforu je stajalo 48-58 za crno-bele.

U poslednjoj četvrtini zaigrala je Crvena Zvezda na sve ili ništa. Vilijams je sjajno predvodio ekipu, pogađao je za dva poena, asistirao Cirbešu za monstruozno zakucavanje, pa pogodio trojku za 61-62, što je izazvalo erupciju oduševljenja na tribinama Pionira. Uzvratio je Akonjon serijom od pet poena da bi potom isti igrač pogrešio u dva navrata. Dzenkins je u tim trenucima preuzeo ulogu glavnog igrača Crvene Zvezde. Pogodio je trojku koja je primakla Zvezdu na minus tri da bi u sledećem napadu sudije napravile veliku grešku. Posle neiskorišćenog napada Partizana, Pavlović je ostao na parketu uhvatio je Lazića za nogu, a sudije su napravile veliku grešku i dosudile obostranu ličnu iako su morali da dosude namernu ličnu partizanovom igraču. Lopta je ostala u posedu Crvene Zvezde, a Čarls Dzenkins je pogodio i tako crveno-bele primakao na minus jedan, 68-69. Usledila je prava drama, Partizan je imao napad na 31.8 sekundi do kraja, nije uspeo da ga realizuje, a onda je Blažić u polukontri napravio nerezonski potez i tako pogurao Partizan do pobede. Blažić se zaleteo u reket crno-belih, dobio blokadu od Milutinova te je Zvezda morala da pravi faul na 7.2 sekunde pre kraja meča. Tepić je bio polovičan sa linije za slobodna bacanja ali je posle promašenog drugog, do lopte je došao Milan Mačvan i slavlje crno-belih je moglo da počne.

Boban Marjanović je bio nevidljiv, postigao je samo 2 poena uz 8 skokova. Sjajno su ga zaustavili igrači Partizana koji su ispoštovali sve zamisli svog stratega i neutralisali najboljeg igrača Evrolige. Partizan je dominirao u skoku, imao je bolje procente šuta, a jedna od zamerki na račun trenera Crvene Zvezde je ta sto je Mitrović dobar deo utakmice presedeo na klupi iako je bio raspoložen. Crvena Zvezda je igrala bezidejno, igra se svodila na individualni kvalitet igrača, nisu građene akcije, a tako ne može da se pobedi Partizan. Radonić je ponovo pokazao da ne poseduje trenerski kvalitet za klupu Crvene Zvezde.

Milan Mačvan je bio najbolji igrač Partizana sa 14p i čak 17sk, pratio ga je Akonjon sa 13p, te Pavlović sa 11p, 4sk i Milenko Tepić koji je odigrao važnu ulogu u večerašnjoj pobedi 10p, 3sk ,3as.

U redovima Crvene Zvezde Čarls Dzenkins je bio najbolji sa 19p, 2ul, Markus Vilijams je ubacio 15p, 3as, 2sk, a odlični Nikola Kalinić je ubacio 8p, 5sk, 1as, 2ul dok je Jaka Blažić bio ubedljivo najgori igrač crveno-belih čiji je procenat šuta za dva poena bio mizernih 14% (1-7)