ŠAMPIONI: Zvezdina dvadeset šesta titula – Crvena zvezda 4:2 OFK Beograd

U čudnoj atmosferi počeo je meč 28. kola JSL na beogradskoj “Marakani”. Nakon minuta ćutanja za postradale u poplavama, nije bilo pesme sa severa više od pola prvog poluvremena, ispostavilo se ne čast preminulih, već poginulih vođa navijača. Njima su prvotimci “crveno-belih” posvetili i svoj izlazak na teren, budući da su izašli u crnim majicama posvećenom pokojnim vođama navijača.

O počastvovanima se moglo više saznati iz policijskih dosijea i nikada procesuiranih sudskih postupaka nego iz novinskih stubaca. Veliki broj navijača pojavio se na stadionu Crvene zvezde, meč protiv OFK Beograda je prilika da se pobedom i matematički obezbedi titula, tako da je danas i “jug” bio otključan.

Slaviša Stojanović je izveo poznatu postavu, ali u neobičnom rasporedu. Pečnik je i dalje radio kao bek, na levoj strani našao se Petković a Mijailović je igrao na mestu zadnjeg veznog. Na drugoj strani, ko god da tvrdi da su “romantičari” igrali oslabljeni ne prati ovaj klub. U standardnoj postavi jedini novajlija bio je levi bek Miloš Obradović. Gosti su bolje i započeli susret, Dražić je pokazao sve slabosti protivničke odbrane na ovom meču. Već na startu proigrao je Čavrića koji se nije snašao.

Nekoliko minuta kasnije upravo je novajlija Obradović centrirao da leve strane a Čavrić pokušao glavom, lopta je završila preko gola. Na drugoj strani, u napadačkom dvojcu Đorđe Rakić je često stvarao konfuziju. Kragujevčanin je na Lazovićev centaršut pokušao, ispostavilo se iz ofsajda a lopta je otišla pokraj gola. Nekoliko munuta kasnije, ista kombinacija ali je Rakić zakasnio.

U dvanaestom minutu šok za domaće, Čavrić je presekao jednu nepreciznu loptu na trideset metara, pobegao Pavićeviću po levoj strani ušao u šesnaesterac i zavrnuo loptu u sredinu a sa pet metara je u mrežu sproveo Paločević. Nije dugo trajala radost, usledilo je instant izjednačenje, Rakić je primio loptu u idealnoj poziciji ali i zakomplikovao, ipak prebacio je loptu na drugu stranu natrčalom Lazoviću koji je loptu smestio pod prečku.

Nastavljena je inicijativa Zvezde, pokušao je opasno Milijaš ali je skrenuta lopta završila pored gola. Pripretili su iz kontre gosti, sam je Čavrić izbio pred gol, ali Bajković je odlično intervenisao. Nova šansa domaćih, Lazović je pogodio stativu a Rakić sproveo odbitak pokraj gola. Zvezda je do vođstva došla pet minuta pre poluvremena, iz kornera je centrirao Milijaš a nakon skoka Pečnik je glavom poslao loptu u levi golmanov ugao. Kao i nakon vođstva gostiju, nije potrajalo, Dražić je proigrao Gajića a ovaj postigao gol sličan Lazovićevom za 2:2 na poluvremenu.

Na početku drugog dela, ekspresno vođstvo “crveno-belih”, Milijaš je centrirao iz slobodnog udarca, Mrđa sačekao loptu na drugoj stativi i sproveo je u gol. Nakon toga začule su se ovacije za Dejana Stankovića koji je, baš kao i Nemanja Vidić pratio meč iz lože.

U nastavku, najsnažniji pritisak domaćih, ređale su se prilike Mrđa je zakasnio na centaršut, posle toga Rakić sa ivice peterca šutirao preko golav Mrđa je ponovo promašio izglednu šansu, nakon čega se Čavrić našao u brzoj solo kontri, kaznu za promašaje sprečio je prisebni Pavićević.

Pritisak Ofke na zadnju liniju je uneo malo panike, Pečnik (zanenio mesto sa Petkovićem u poluvremenu) nije imao kome da vrati loptu i prosledio je Bajkoviću koji je kraćim driblingom podsetio navijače na svoje prepoznatljive izlete. Razvila se brza kontra Zvezde a umesto direktnog šuta Lazović je pokušao lob i nije uspeo, baš kao i Mrđa koji je pogodio stativu par minuta kasnije.

Definitivno ovo nije bio Rakićev dan, pre nego što je umesto njega ušao Kasalica još jednom je šutirao pored gola. Brzonogi izabranici Zlatka Krmpotića su pretili kad god su mogli, Bajković je nakon jedne kontre i šuta Dražića odbio loptu u korner, a nakon tog udarca zapretio je Zarubica, ali i dalje je iskusni čuvar mreže ostao priseban. Kasalica je na terenu proveo svega deset minuta, zbog povrede je umesto njega ušao Vukan Savićević.

Ušlo se u mrtvi deo ovog, inače sadržajnog meča. Sve je okončano pet minuta pre kraja, pokušavali su Lazović, Mrđa…više puta se lopta vraćala i odbijala u noge igrača Zvezde dok je na petercu neometan nije sačekao Ninković i postigao gol koji je bio okidač za slavlje.

Nakon sedam godina, stigla je prva titula u ulicu Ljutice Bogdana.