Srbi su prvaci sveta

Posle produžetaka Srbija je savladala Brazil u finalu Svetskog prvenstva sa 2-1. Golove za našu reprezentaciju postigli su Mandić u 70. minutu i Maksimović u 118. minutu, a za Brazil je Pereira pogodio u 73. minutu.

SRBIJA BRE

Imao je Brazil drastično veći posed lopte, 10 šuteva više od naših reprezentativaca ali je Srbija na krovu sveta. Disciplinovano, sigurno, požrtvovano i pre svega mirne glave naši reprezentativci su se popeli na krov sveta.

Izveo je Paunović ofanzivan sastav u finalu. Na golu je kapiten Rajkovic, zid ispred njegovog gola činili su Antonov, Veljković, Babić i Gajić, na sredini terena su Zdjelar, Maksimović, Milinković-Savić i Živković, a u samom špicu Mandić i Šaponjić. Imao je Brazil u prvom poluvremenu dve solidne šanse ali je Rajković fantastično branio. Pred sam kraj prvog poluvremena viđena je najbolja prilika za Srbiju. Posle kornera sa desne strane Babić je sa druge stative loptu prebacio loptu ka Milinković-Saviću koji je  šutirao sa osam metara, ali je golman Brazila uspeo da interveniše.

Drugo poluvreme je počelo odličnom šansom za Brazilce ali na sreću naših reprezentativaca Danilo je sa desetak metara prebacio loptu preko gola. Na isteku sata igre viđena je i najbolja prilika za Srbe. Kombinovali su Živković i Gajić u šesnaestercu, desni bek je dobio sjajnu loptu u prostor i iskosa da desne strane šutirao je u, odlično postavljenog, golmana Brazila, koji je pravovremenim istrčavanjem skratio ugao i tako onemogućio našeg reprezentativca da se upiše u listu strelaca. Mandić započinje akciju na nekih tridesetak metara od gola Brazila, dodaje je do Živkovića koji fantastično izbacuje Maksimovića, a sjajni Maksimović odličnim centaršutem pronalazi Mandića koji neometan šalje loptu u mrežu Brazilaca. Igrao se 70. minut, a Srbija je vodila sa 1-0. Nije se dugo čekalo na odgovor Brazila. Fantastični Pereira, igrač Mančester Junajteda, je izvanrednim driblinzima u šesnaestercu izbacio nekoliko naših igrača, a onda odličnim šutem matirao Rajkovića, 73. minut 1-1. Preuzeo je Brazil sve konce igre, napadao je i delovao mnogo opasnije od naše reprezentacije. Rajković je sačuvao “Orlove” u daljoj borbi za trofej posle neugodnog slobodnog udarca Brazilaca na samom isteku regularnog toka meča.

predrag-rajkovic

Ušlo se u produžetke. Dva fudbalera Brazila duplim pasom iz igre izbacili nekoliko srpskih reprezentativaca i došli u gol šansu, ali je Rajković ponovo fantastično intervenisao. Fenomenalan je na ovom meču bio golman Crvene Zvezde. Maksimović je sa ivice šesnaesterca gađao kontraugao gola rivala ali se rezultat nije menjao. Samo dva minuta kasnije, Žoao Pedro je na sličan način pokušao. a snažan i precizan šut Brazilca Rajković je novom fenomenalnom odbranom ostavio našu reprezentaciju u igri. U jeku napada Brazila Srbi su izveli ubitačan kontranapad. Ilić je povukao loptu po desnoj strani, dodao je do Živkovića. a ovaj je odličnim pasom u prazno proigrao Maksimovića. Izbegnuta je ofsajd zamka, a Maksimović je završnicom, koja je neodoljivo podsećala na egzekuciju Dejana Savićevića protiv minhenskog Bajerna 1991. godine, savladao golmana Brazila i doneo svetsku titulu Srbiji.

Bravo momci, vratili ste veru u naš fudbal. Pokazali ste kako treba da se bori za dres reprezentacije, šta znači zajedništvo i koliko veliko srce imate. Posle ovog uspeha dobro treba razmisliti o angažovanju Veljka Paunovića na selektorsku klupu A reprezentacije, ali o tome neki drugi put.