Srbija demoliraka Grčku, Turska slavi Preldžića

Novi Zeland-Litvanija 71:76

Novi Zeland je propustio priliku da se plasira među osam najboljih reprezentacija Svetskog kupa u Španiji, jer su u osmini finala poraženi od selekcije Litvanije rezultatom 76:71. Iako su izabranici Jonasa Kazlauskasa najvećim delom meča bili u vođstvu, borbeni puleni selektora Nenada Vučinića su svojom prepoznatiljivom igrom uspeli da preokrenu rezultat na pet minuta pre kraja utakmice.

U nastavku se igrala egal košarka, ali do neizvesne završnice nije došlo, jer se među košarkaše predstavnika Okeanije uvukla nervoza, nekoliko lopti su izgubili, što su Litvanci iskoristili i trojkom Jonasa Mačiulisa, koji je veći deo meča propustio zbog pocepane arkade, stavili tačku na ovaj duel. “Kiviji” su pokušali preko penal završnice da dođu do preokreta, ali su uspeli samo da ublaže poraz.

Ubedljivo najbolji igrač utakmice je bio Jonas Valančiunas. Košarkaš Toronto Reptrosa je zabeležio dabl-dabl učinak od 22 poena i 13 skokova, a imao je i tri blokade i fantastičan procenat šuta (8/11 za dva i 6/6 sa penala). Pored njega se istakao Darjuš Lavrinovič sa 10 poena. U poraženoj selekciji je odličan bio Kori Vebster sa 26 poena i četiri uhvaćene lopte, dok je borbeni Mika Vukona imao devet poena i 10 skokova.

Vredi pomenuti da je glavni sudija u ovom meču bio srpski delilac pravde, Ilija Belošević.

Srbija-Grčka 90:72

Puleni Aleksandra Đorđevića odigrali su sjajan meč u osmini finala i prošla među osam najboljih ekipa na svetu!

Maestralna igra izabranika Aleksandra Đorđevića protiv, do ovog meča, neporažene Grčke i pobeda rezultatom 90:72 odvela ih je među osam najboljih ekipa na svetu. Svaki igrač koji je dobio šansu na ovoj utakmici ugradio je svoj doprinos u veliki trijumf ‘Orlova’, koji su odigrali ubedljivo najbolji meč na Svetskom kupu. Podsetila je Srbija u ovom susretu na one selekcije zbog kojih je dobila ime “zemlja košarke”. ‘Orlovi’ su igrali sa mnogo energije u odbrani, lepršavo u napadu, uvek su bar dva igrača bila na skoku, bacali su se po terenu… Jednostavno, dali su sve od sebe i na kraju potpuno zasluženo slavili!

Bogdan Bogdanović je sa 21 poenom, od čega 13 u drugom poluvremenu, bio nejafikasniji igrač u pobedničkoj ekipi. Mladi bek je briljirao u trenucima kada je Srbija lomila utakmicu. Ali, bilo bi nepravedno izostaviti Nikolu Kalinića, koji je u prvom poluvremenu ubacio 12 poena i sa dva sjajna zakucavanja uneo dodatnu energiju u igru tima. Miroslav Raduljica (16p) i Nenad Krstić (10p) su u potpunosti nadigrali Janisa Burusisa (9p)… Nemanja Bjelica je ponovo bio na visokom nivou na oba kraja terena. Meč je završio sa osam poena i 10 skokova, dok je Stefan Jović odradio mnogo “prljavog posla” za svoje saigrače, kao i Stefan Marković. Miloš Teodosić je završio sa 13 poena i pet asistencija, ali je povukao kompletnu odbranu Helena na sebe i tako skinuo pritisak sa svojih saigrača.

Turska:Australija 65:64

U najdramatičnijem okršaju osmine finala reprezentacija Turske je savladala Australiju sa 65:64, čime je obezbedila plasman među osam najboljih ekipa na svetu. Rival za plasman u polufinale i najverovatniji okršaj sa američkim ‘drim timom’ biće im selekcija Litvanije, koja je u prvom meču nedeljnog programa bila bolja od Novog Zelanda, još jednog predstavnika Okeanije.

Košarkaši Australije su, može se reći, na ovaj način surovo kažnjeni za kalkulisanje u grupnoj fazi i poraz u poslednjem kolu od Angole. Junak pobede Turaka bio je Emir Preldžić. Košarkaš Fenerbahče Ulkera je u poslednjem minutu, kada je izgledalo da meč ide na stranu ‘Bumersa’, poogodio dve trojke za preokret, od kojih je ova ključna, pobedonosna, stigla na pet sekundi pre završetka susreta. U poslednjem napadu Australijanci su pokušali da naprave prostor Džou Inglsu da u preostalom vremenu poentira, ali se to završilo traljavo i slavlje aktuelnih vice-šampiona sveta je moglo da počne.

Velikom većinom susreta ‘Kenguri’ su imali prednost. Tandem NBA igrača, Metju Delavedova i Eron Bejns, je odlično funkcionisao i držao sve konce igre u svojim rukama. Polovinom treće deonice imali su i dvocifren višak u nekoliko navrata, najviše od 12 poena (48:36). Turke je  u egalu održavao Sinan Guler, kao i jako dobra igra u fazi odbrane. Baš iz odbrane uspeli su da otvore nekoliko lakih poena i početkom poslednjeg perioda priđu na minus jedan, trojkom Endera Arslana. Usledila je nova serija Australije, ovoga puta od 7:0 i očas su stigli do prednosti za koju je većina mislila da je nedostižna – 58:50. Ponovo su izabranici Ergina Atamana “stegli” u fazi odbrane, primakli se i u već opisanom finišu stigli do plasmana u četvrtfinale.

Sinan Guler i Emir Preldžić su sa po 16 poena bili najefikasniji akteri u pobedničkom timu, uz još jedno podsećanje da je Preldžić ubacio poslednjih šest poena (dve trojke) za pobedu svoje selekcije. Eron Bejns je sa 15 pogodaka predvodio Australiju, a uz rame su mu stali Delavedova sa 13 i Ingls sa 10. Svoju utakmicu četvrtfinala, protiv selekcije Litvanije, Turska će igrati u utorak, 9. septembra, od 18 časova.

Argntina-Brazil 65:85

Poznat je i poslendji učesnik četvrtfinala Svetskog kupa.

U velikom derbiju južnoameričkog kontinenta košarkaši Brazila su slavili protiv Aregentine sa 85-65 i tako ostvarili plasman među osam najboljih ekipa na svetu. Veteransko jezgro argentinskog tima nije imalo dovoljno snage da nadoknadi tanku rotaciju i fizičku inferiornost, a Brazil je u dominantnom stilu prošao dalje i zakazao novu borbu sa reprezentacijom Srbije.

Početak meča nije najavljivao ovakav ishod. Argentinci su izuzetno motivisano ušli u utakmicu zahvaljujući veteranu Pablu Priđioniju, koji je rešetao koš svog protivnika sa svih pozicija. Izabranici Rubena Manjana su bili neočekivano mekani u odbrani, a to je iskoristio iskusni plej Niksa da izgradi velikih 21-13 na kraju prve četvrtine. U nastavku meča Brazil je u određenoj meri pronašao ravnotežu, pre svega u odbrani, ali na drugoj strani terena preko agilnog Leandrinja Barbose. Čvrsti centri Brazila su zaključali reket, pa je na odlasku na veliki odmor bilo samo 36-33 u korist Argentinaca.

Pozitivan momentum iz finiša prvog poluvremena Brazilci su preneli i u drugo. Recept je ponovo bila agresivna odbrana, pre svega na Luisu Skoli, jedinom igraču protivnika koji je bio sposoban da kreira pod košem. Očigledna je bila nadmoć njihovih igrača, a ona je iz odbrane počela da se prenosi u napad kada je svoju kvotu šuteva uzeo ubojiti Markinjos Vieira. Sjajni šuter je vezao sedam poena tokom treće četvrtine i Brazil je otišao na plus osam.

Argentina je konačno poklekla sredinom poslednje četvrtine. Kada je upala u deficit od 15 poena još jednom je uspela da probudi nadu sa šest vezanih poena Salema Safara, ali Raul Neto i Aleks Garsija su zadali konačan udarac +Gaušosima’ koševima za 75-57 na ulasku u poslednja tri minuta. Tu je i bivši olimpijski šampion izgubio sve iluzije da može da dođe do preokreta.

Tim Argentine nema za čim da žali. Došli su na turnir u skromnom sastavu sa nekoliko igrača koji su odavno ušli u tridesete godine i skupo su prodali svoju kožu. Mnogi smatraju da je ovo kraj jedne velike generacije koja je bila svetski vice-šampion 2002. i olimpijski šampion 2004. godine. Zanimljivo je pomenuti da ih je u “penziju” poslao Manjano, trener koji je bio na njihovoj klupi u vreme najvećih uspeha. U ovoj utakmici najveći otpor realno jačem protivniku pružio je Priđioni sa 18 poena. Međutim, čak 15 je ubacio u prvom poluvremenu. Fakundo Kampaco je dodao 11, Safar 10, ali vodeći igrači tima Skola i Andres Noćioni (4/18 kombinovano šut iz igre) su bili potpuno zaustavljeni. Bez njih Argentina teško dobija.

Brazil je još jednom potvrdio da je legitiman kandidat za medalju. Realno gledano, Argentina nije bila dostojan protivnik. Rezervni plej Neto je iskoristio nešto opušteniji finiš meča da dođe do 21 poena, a standardno dobri su bili Vieira sa 13 poena, kao i Barbosa i Tiago Spliter sa po 10. Fizička nadmoć Brazila se najbolje videla po odnosu skokova (39-26).

Izvor: mvp.rs/spanija 2014