Uspesi mlade reprezentacije, I deo (SCG)

Sjajan projektil Nikole Ninkovića u 84. minutu susreta protiv mladog tima Danske u Alborgu je lansirao mladu reprezentaciju Srbije u baraž za Evropsko prvenstvo koje će se naredne godine odigrati u Izraelu.

Tim koji predvodi Aleksandar Janković je uspeo da u novom formatu kvalifikacija opravda dodeljenu poziciju iz prvog šešira i kolo pre kraja obezbedi mesto u doigravanju. U prethodnoj deceniji, mladi tim Srbije (i Crne Gore do 2006.) je imao dosta uspeha.

Na prvenstvu odigranom u Nemačkoj, SCG/SFRJ/SRJ je po prvi put nakon 1990. ostvarila zapažen rezultat. Na prvom meču protiv odlične Hrvatske (predvodio ih je Eduardo da Silva), pred sam kraj meča pobedu je doneo i najavio svoju briljantnu karijeru Branislav Ivanović (rezultat 3:2). Usledio je poraz od poznanika još iz kvalifikacija – Italijana, ali je prolaz dalje obezbeđen protiv Belorusije. Polufinale je „Plave“ spojilo sa do tada odličnom Švedskom. Vodili su Šveđani većim delom meča, ali je projektil Miloša Marića u 92. minutu osigurao produžetke, a zatim i penale, u kojima su Srbi i Crnogorci bili spretniji i srećniji. Usledilo je finale sa Italijom i visok poraz od 3:0, Italijani su bili bolji, a pmogao im je i crveni karton Nikole Mijailovića.

Za „Azure“ su, između ostalih nastupali: Amelia, De Rosi, Đilardino. Iz tog tima SCG, danas u „A“ timu jesu, ili su bili: Ivanović, Biševac, Stojković i Krasić – nisu odigrali ni minut na prvenstvu, Lazović, Janković… za Crnu Goru: Vukčević, Baša, Delibašić.

Selektor tog tima bio je Vladimir Petrović Pižon, a njegov mandat na tom mestu se nije završio lepo – tim koji je ulaskom u finale zaslužio odlazak na Olimpijske Igre te godine, na najvećoj smotri bio je desetkovan, odlukom klubova da uskrate većinu svojih pulena nacionalnom timu. SCG je služila za popravljanje gol – razlike u Atini, a posebno se pamti poraz od Tunisa (3:2) i čak šest puta izvođenje jednog jedanaesterca za Tunis, sudija (sa Tahitija)je vraćao izvođača na mesto, iz samo njemu znanih razloga. Zanimljivo, tada je pretrpljen ubedljiv poraz od Argentine rezultatom 6:0, dve godine pre „čuvenog“ Svetskog prvenstva.

Sledeću generaciju, dve godine kasnije, predvodio je Dragomir Okuka. U najboljem sećanju domaćoj publici su baraž mečevi, koji su SCG namerili na Hrvatsku. Tim koji su nosili: Modrić, Vukojević, Ćorluka i Eduardo je u poslednjih petnaest minuta prednost od dva igrača više zbog isključenja Jankovića u 60. i Lazovića u 76. minutu. Ulogu junaka poneo je Mirko Vučinić, tada napadač Lećea je het -trikom obezbedio pobedu (3:1) pred revanš, koji su plavi ponovo dobili, golovima štopera Stepanova i Biševca.

Na samom prvenstvu, u grupnoj fazi, pored dva poraza i pobede samo nad domaćom Portugalijom, reprezentacija je zbog čudnog trougla prošla dalje, iako su Nemci i Portugalija imali isti saldo. U polufinalu Ukrajina je prošla dalje posle izvođenja jedanaesteraca. Iz tog sastava SCG, u „A“ timu su najviše nastupali: Duško Tošić Stepanov, Milijaš, Lomić, Basta, Babović…u Crnoj Gori: Burzanović i Purović.