Zvezda pobedila Partizan u 225 večitom derbiju

Nakon velike drame, bespoštedne borbe i utakmice sa puno preokreta Crvena zvezda Telekom savladala je Partizan NIS u osmom kolu ABA lige. Večiti derbi je potpuno opravdao očekivanja, obe ekipe su pružile svoj maksimum, a Zvezda je bila bolja i smirenija u produžetku pa je tako zabeležila vrednu pobedu rezultatom 86:83 i zauzela čelo tabele ABA lige sa skorom 6-2 i najboljom koš razlikom.

Crveno-beli su mogli da dođu do četvrtog uzastopnog trijumfa i nakon regularnog dela igre, ali je Lovernj odveo svoj tim u produžetke na manje od dve sekunde pre kraja. Ipak, izabranici Dejana Radonjića nisu dozvolili sebi da klonu duhom, već su u teškim momentima pokazali karakter i pobednički mentalitet. Zvezda je otvorila produžetak serijom 5:0, a stečeno vođstvo nije ispuštala do kraja utakmice.

Na trideset sekundi pre kraja crveno-beli su imali sigurnih pet poena prednosti, ali je Blažič tada promašio dva slobodna bacanja, a zatim i nakon ofanzivnog skoka Katića zbrzao i promašio polaganje. To je dalo novu priliku Partizanu, ali je Zvezdina odbrana odradila sjajan posao i zaustavila domaćina u pohodu na koš. Već u sledećem napadu, slovenački bek je ponovo pokazao borbenost koja ga krasi i poentirao nakon skoka u napadu čime je ispravio pređašnje greške i ugasio sve nade Partizana da bi mogao do preokreta.

Iako u ovakvim pobedama ne treba nikoga posebno isticati jedan čovek zaslužuje da se posebno istakne. To je Boban Marjanović koji je meč završio sa 27 poena (9/10 sa linije penala) i šest skokova što mu je bilo dovoljno za indeks korisnosti 34, pa je tako popularni Bobi bio najbolji strelac i najkorisniji igrač 225. večitog derbija.

Na početku utakmice crveno-beli nisu pokazali odbranu koja ih je krasila u dosadašnjem toku sezone. Partizan NIS je za sedam i po minuta igre ubacio čak 19 poena, od čega osam Milosavljević, pa su nakon poena Lovernja crno-beli stekli dvocifrenu prednost (19:8). U nastavku igre Zvezda i dalje nije uspevala da postavi dobro poznatu odbranu, a u napadu je zafalio raspoloženi igrač pored Katića pa je domaćin uspešno održavao prednost.

Tako je bilo sve do 13. minuta kada je Dženkins materijalizovao dobru odbranu crveno-belih sa dve trojke i primakao svoj tim na pet poena zaostaka (29:24). U nastavku je viđena velika borba pod oba koša i jako se teško stizalo do poena. Međutim, bolji od ostalih u pokušajima da postigne poene bio je Marjanović koji je sa šest uzastopnih poena primakao Zvezdu na samo pola koša zaostatka na nešto više od tri minuta pre poluvremena (31:30).

Partizan je održao minimalnu prednost sve do velikog odmora, a treća deonica je počela trojkom Bogdanovića nakon koje je domaćin stekao četiri poena prednosti (42:38). Ipak, to je pokrenulo crveno-bele koji su serijom 5:0 u 33. minutu utakmice po prvi put poveli (42:43). U nastavku su se ponovo pojavili problemi sa skokom u odbrani kod izabranika Dejana Radonjića pa je domaćin to uspeo da materijalizuje i nakon trojke Milosavljevića povede sa 52:48. Zvezda je ponovo poboljšala igru na obe strane terena i povratila prednost, nakon čega je usledila prava rezultatska klackalica.

Ona je trajala sve do minut i po pre kraja trećeg perioda kada su crveno-beli pali u igri što je rival iskoristio i serijom 5:0 stekao šest poena pre poslednje deonice (60:54).

Početak poslednjeg perioda konačno je doneo prepoznatljivu odbranu izabranika trenera Radonjića, pa Partizan nije mogao do poena iz igre punih pet i po minuta. Zvezda je to iskoristila pa je serijom 10:2, zaključenom sa trojkom Jake Blažiča, ponovo povela (64:62).

Međutim, usledio je period nešto slabije igre čete trenera Radonjića što su crno-beli iskoristili i novom serijom, ovog puta 6:0 povratili vođstvo na četiri minuta pre kraja (68:64). Odgovor je bio u rukama Nelsona koji je pogodio trojku kojom je doveo svoj tim na samo poen zaostatka i najavio pravu dramu na tri minuta pre kraja meča (68:67).

Minut i po pre kraja regularnog dela meča Marjanović je izjednačio rezultat na 71:71, da bi sjajni centar već u sledećem napadu poentirao i doneo dva poena prednosti svom timu (73:71). U poslednjem minutu nije bilo koševa, sve do dve sekunde pre kraja utakmice kada je krilni-centar Partizana Lovernj pogodio težak šut za produžetak.

U dodatnih pet minuta Crvena zvezda Telekom bila bolji i pribraniji tim pa je zasluženo ostvarila tirjumf.

Partizan NIS – Crvena zvezda Telekom 83:86 (21:14, 18:24, 21:16, 13:19, 10:13)

Partizan NIS: Aranitović, Lovernj 14 (10sk), Dalo 1, Milutinov 5, Milosavljević 20 (5sk), Bogdanović 22, Gagić 7, Musli 1, Šalić, Andrić, Kinzi 13 (5sk), Bezbradica.

Crvena zvezda Telekom: Cvetković, Mitrović, Lazić 2, Blažič 13, Simonović 2, Marjanović 27 (6sk), Radenović, Katić 4, Ristić, Nelson 15 (4as),Dženkins 13, Šilb 10 (8sk, 6as).