Nemačka tehnologija, kao što znamo, ima dobru reputaciju. Jednako dobru reputaciju u poslednjih nekoliko godina gradi i Borusija Dortmund. Iako su nade za odbranu titule dvostrukog uzastopnog prvaka Nemačke sve manje, čak i kada ih izvesno, napusti najbolji strelac Levandovski, nema sumnje da će tim sa Vestfalena i dalje ostati veliki i moćan.
Sada stupa na scenu i nemačka tehnologija, od septembra 2012. u njihovim radu se pojavio trenažer pod nazivom “Footbonaut”. Delo berlinskog pronalazača, Kristijana Gintlera je nakon godina rada izašlo na svetlost dana, a njegovu vrednost prvi je prepoznao trener “Milionera” Jirgen Klop.
Radi se o (za fudbalske pojmove) malom kavezu veličine 14 kvadratnih metara, u kome je postavljeno 8 “topova” koji ispucavaju lopte igraču koji se nalazi u sredini. Kada dobije loptu, igrač je iskontroliše, a zatim upućuje u jedno od mogućih 72 polja, koje zasvetli zelenom bojom. Ovakav način treninga omogućava, ne samo visok intenzitet rada, već i veliku preciznost u upravljanju loptom.
Dodatna povoljnost je to što se ovim trenažerom može upravljati preko telefona, a treneru Klopu je na raspolaganju visoka tehnologija koja će mu na naučnoj bazi i matematičkim proračunima omogućiti da sagleda i ispravi nedostatke u pas igri svojih prvotimaca, kao i da prati njihov napredak. Upravo ono što odgovara avanturističkom duhu Borusije, novi korak u potrazi za savršenstvom.
Izumitelj Kristijan Gintler je proveo nekoliko godina osmišljavajući ovu napravu koja igrača za samo 15 minuta “posluži” sa toliko lopti u kratkom vremenskom roku, koliko ne može da dobije za nedelju dana “normalnog” treninga.
Na delu se prvi okušao mladi Australijanac, Mustafa Amini, a nakon “seanse” je izjavio da je osećaj poput onoga kada ste okruženi desetoricom saigrača kojima je cilj da samo vama šalju lopte, što je u normalnom treningu nemoguće. Naravno, intenzitet i brzina se mogu podešavati.
Kao i uvek kada su noviteti u pitanju, već se pojavljuju i kritičari, ali čini se da o ovoj napravi najbolje govore rezultati tima iz Dortmnda. Osim toga, Borusija to može sebi da priušti, naročito ako je cena prava sitnica za “MIlionere” jer “Footbonaut” košta oko milion eura.